Najważniejsze ♥

Są takie książki, na które nie chciałam robić zakładki, bo muszą zająć miejsce honorowe. Urzekły, poruszyły, nie mogę przestać myśleć o tych tytułach. Dlatego aż należy im się osobna strona. Początkowo sądziłam, że zmieszczę się w dziesiątce, ale nie wyszło. Od drugiej dziesiątki recenzje znajdziecie w linkach.

1. "Tajemniczy ogród"-F. Hodgson Burnett
Jedna z niewielu lektur w szkole podstawowej, którą pochłonęłam od początku do końca. Lata temu miałam nawyk, że jeśli nie podobał mi się początek, to książka lądowała w kącie.

2. "Lalka"-Bolesław Prus
Dla odmiany ukochana lektura z liceum. Czytałam co najmniej osiem razy, jeszcze w gimnazjum. Ekranizacje również obejrzane po kilka razy. Nauczyła mnie wielu rzeczy, m.in tego, do czego może prowadzić idealizowanie drugiej strony. U samego Wokulskiego doprowadziło to niemal do próby samobójczej. Rozczarowało mnie zakończenie otwarte, niemniej jednak, znajdziemy tu wszystkie możliwe motywy literackie.

3. "Zbrodnia i kara"-Fiodor Dostojewski
To było moje pierwsze spotkanie z literaturą rosyjską i jakże udane! Bardzo mi się podoba warsztat literacki autora. Żeby zrozumieć tematykę, którą podjął w swoich dziełach, trzeba znać biografie. Niestety nie miał łatwego życia-miał być rozstrzelany przed plutonem egzekucyjnym, potem zesłania, katorga na Syberii. Niestety, w tamtych czasach społeczeństwo uznawało ludzi chorych psychicznie za szaleńców. Trudniej mi się czytało już "Idiotę", ale też miał dużo racji.

4. "Ferdydurke"-Witold Gombrowicz
Pisał bardzo specyficznie, dla wielu jest ciężki, czy wręcz nie do przejścia. Kiedy już się go zrozumie, można wyciągnąć dużo, nawet dla siebie. Przed  formą nie ma ucieczki, gdyż społeczeństwo notorycznie wtłacza nas w określone ramki, role. Właśnie dlatego autor pyta: Kiedy my właściwie jesteśmy prawdziwi? Bez żadnych masek, udawania?

5. "Kasacja"-Remigiusz Mróz
Mój pierwszy przeczytany kryminał. Konstrukcja, fabuła, powiedzonka bohaterów i Zordon, któremu zawsze się obrywa, normalne. Bardzo udane spotkanie, nie pierwsze, ale jednak.
Więcej tutajRECENZA

6. "Pamiętnik narkomanki"-Barbara Rosiek
Absolutne mistrzostwo. Pomogła mi w bardzo trudnej sytuacji, stanęłam na nogi. Samozaparcie i chęci są tak naprawdę tymi cechami naszego charakteru, dzięki którym damy radę wyjść nawet z najtrudniejszych sytuacji życiowych. Biografia bardzo mocna, poruszająca, choć po jednej trzeciej można się zniechęcić.

7. "Noc poślubna"-Sophie Kinsella
Jedna z niewielu przeczytanych w zeszłym roku (czytam od września 2016), również mnie odprężyła. Humor, zakończenie pozytywne Nie sposób się nie uśmiechnąć.

8 "Mały książę"-Antoine de Saint Exupéry
Jako lekturę czytałam w gimnazjum i pamiętam, że wtedy niespecjalnie m się podobała. Jest to natomiast pierwsza książka, do której wróciłam, aby przeczytać ją w oryginale i wtedy nauczyła mnie tego, co tak naprawdę liczy się w przyjaźni.

9. "Seria o Harrym Potterze"-J. K. Rowling
Czytałam jakieś dziesięć lat temu i to były pierwsze książki poza lekturami, od których nie mogłam się autentycznie oderwać. Jaka nie byłaby godzina, to ciągnęło cały czas.

10 "Duma i uprzedzenie"-Jane Austen
Pierwsze spotkanie z klasyką literatury angielskiej. Wszystkie powieści tej autorki mają w sobie salonowy humor, urok i zawsze wypełnione są pozytywnym przesłaniem. Tutaj mamy obłędnego pana Darcy'ego
Więcej tutaj: RECENZJA 

11. "Najgorszy człowiek na świecie"-Małgorzata Halber
Skłania do autoterapii, można wyciągnąć z niej bardzo dużo wniosków dla siebie i stać się po prostu lepszym człowiekiem. Rozpisałam się bardzo i jest to uzasadnione.
Więcej tutaj: RECENZJA

12. "Zazdrość i medycyna"-Michał Choromański
Sami rozumiecie-studiując, wypada znać i do tego jeszcze tak detalicznie. Dla mnie ideał.
Więcej tutaj: RECENZJA
13. "Bastion"-Stephen King
Nieszczególnie przepadam za fantastyką, wydawało mi się, że z niej wyrosłam, ale tutaj widać mistrzowski warsztat literacki autora. Do tego sam pomysł wirusa, który powoduje zagładę ludzkości... Przepadłam.
Więcej tutaj: RECENZJA

14. "Temat na pierwszą stronę"-Umberto Eco
Przez wielu uważana za złą i celowo napisaną powieść. Dla mnie była genialna, bo jest niewiarygodnie prawdziwa. Krytyka mediów, samych czytelników, którzy oczekują tylko taniej sensacji ze świata show-biznesu, a właściwie nie czytają książek. Przecież to takie aktualne...
Więcej tutaj: RECENZJA

15. "Pani Bovary"-Gustave Flaubert
Francja, naturalizm i młodziutka Emma, która całe swoje życie walczyła ze straconymi złudzeniami. Powieść, która otwiera oczy na wiele tematów i nie bez powodu stała się klasykiem literatury francuskiej.
Więcej tutaj:RECENZJA

16. "Wojna i pokój"-Lew Tołstoj
Tu mogę mówić i mówić, ale nawet sam koncept i temat wojen napoleońskich sprawił, że po prostu przepadłam. Do tego styl autora, mnogość wątków, bohaterów-mistrzostwo. Dla mnie to powinno być lekturą!
Więcej tutaj: RECENZJA

17. "Królowie przeklęci"-Maurice Druon
Historia Francji w pigułce, rozszerzona w oparciu o rzetelne teksty źródłowe, ewentualne braki uzupełnione. Monumentalna powieść historyczna, która wciąga od samego początku. Z pewnością sięgnę po pozostałe tomy.
Więcej tutaj: RECENZJA

18. "Raport Pelikana"-John Grisham
Mój pierwszy thriller prawniczy spod pióra Mistrza, nie ma się co kłócić z tym stwierdzeniem. Młoda studentka prawa trafia na trop pewnej afery, a swojej spostrzeżenia publikuje w tajnym raporcie-właśnie Raporcie Pelikana. Odtąd jej życie jest zagrożone, gdyż odkryła niewygodną prawdę.
Więcej tutaj: RECENZJA

19. "Misery"-Stephen King
Klasyczny thriller, już kultowy. Znany i uwielbiany pisarz doznał poważnego wypadku wysoko w górach i zupełnie przypadkiem trafia do domu swojej jedynej, największej fanki-Annie Wilkes. Kobieta z wykształcenia jest pielęgniarką, jednak nic jej nie idzie tak jak powinno. To typowa psychopatka z możliwym rozszczepieniem osobowości.
Więcej tutaj: RECENZJA
20. "Bazar złych snów"-Stephen King
Od kilku lat autor zmienił kierunek swojej twórczości na stronę melancholii i śmierci. Tutaj również jest najważniejsza-stanowi formalność i podsumowanie ziemskiej  wędrówki. Bardzo skłania do myślenia.
Więcej tutaj: RECENZJA
21. "Rdza"-Jakub Małecki
Ostatnia część nieformalnej trylogii, która urzeka. Dwa pokolenia, historia i ciemność, która paraliżuje.
Więcej tutaj: RECENZJA
22."Ręka mistrza"-Stephen King
Mistrzostwo. Sam koncept już intryguje, do tego fabuła. Pochłonęłam w dwa dni.
Więcej tutaj: RECENZJA

23. "Lśnienie"-Stephen King
Klasyka współczesnego horroru. Jeden z najlepszych napisanych. Legendarny Hotel Panorama położony w Górach Skalistych ma swoich mieszkańców. Jako dozorca na czas zimy pracuje w nim Jack Torrance, który przeprowadza się tam na pewien czas z rodziną. Czy uda im się przeżyć tę przeklętą zimę?
Więcej tutaj: RECENZJA
24. "Blade runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?"-Phillip K. Dick
Świat bez ludzi, a zamiast nich androidy-swoiste kopie, klony. Temat niezwykle kontrowersyjny. Dla mnie bomba z tego gatunku.
Więcej tutaj: RECENZJA

25. "Norwegian wood"-Haruki Murakami
Japonia, której nigdy nie chcielibyśmy widzieć. Na wskroś prawdziwa, smutna opowieść o tym, że najtrudniej się podnieść po tragedii i stracie w kraju owładniętym nieszczęściem, ale nie jest to niemożliwe.
Więcej tutajRECENZJA

26. "Margo"-Tarryn Fisher
Ma swój klimat, niekoniecznie dla młodzieży, ale potrafi zahipnotyzować.
Więcej tutaj:  RECENZJA

27. "Szczygieł"-Donna Tartt
Nie ma słów na wyrażenie jej geniuszu.
Więcej tutaj: RECENZJA

28. "Strach"-Jozef Karika
Nawiedzone miejsca? Bardzo moje klimaty. Jeżeli nie nawiedzone, to spowite śniegiem/lodem.
Więcej tutaj: RECENZJA 

29. "Rudy"-Jack Ketchum
Ja bardzo, bardzo rzadko płaczę, a tutaj po prostu wiadro, ze wzruszenia. Inne oblicze autora...
Więcej tutaj: RECENZJA

30. "Regulamin tłoczni win"-John Irving
Również nie mam słów...
Więcej tutaj: RECENZJA

31. "Droga"-Cormac McCarthy
Nie ma nadziei, ale jest wspólna droga do pokonania.
Więcej tutaj: RECENZJA

32. "Nie ma nieba"-Jolanta Kosowska
Z cyklu tych, które dają do myślenia. Duży szok.
Więcej tutaj: RECENZJA

33. "Nieznośna lekkość bytu"-Milan Kundera 
Nie pytajcie. Brać i czytać!
Więcej tutaj: RECENZJA

34. "Ślub"-Witold Gombrowicz
Mój powrót do twórczości po trzyletniej przerwie, po "Trans-Atlantyku" i... Znów zachwyt! Nie mam słów! (recenzja wkrótce).

35, "Lot nad kukułczym gniazdem"-K. Kesey

36. "Solaris"-S. Lem

37. "Księgi Jakubowe"-O. Tokarczuk

38. "Modyfikowany węgiel"-R. Morgan

39. "Runa-V. Buck

40. "Obcy"-A. Camus

41. "Zbyt głośna samotność"-B. Hrabal

42. "Prawiek i inne czasy"-O. Tokarczuk

Tak prezentuje się niniejsze zestawienie, które będę na bieżąco uzupełniać. 

A.

4 komentarze:

  1. Sporo z tych książek czytałam... i mi również zapadły one głęboko w pamięć :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Chyba też sporządzę taką listę! Btw. jak mówię komuś, że podobała mi się "Lalka" to wszyscy się śmieją zawsze.

    OdpowiedzUsuń
  3. Większość czytałam i przyznam, że bardzo ciekawa lista książek. :)

    OdpowiedzUsuń
  4. z lektur szkolnych to najlepiej oprócz Gombrowicza dobrze wspominam także chłopów

    OdpowiedzUsuń