wtorek, 24 maja 2022

„Plac Senacki 6PM” - Vincent V. Severski | Szpiedzy to ludzie, którzy ratują świat...

Autor - Vincent V. Severski
Tytuł - „Plac Senacki 6PM”
Gatunek - sensacja
Liczba stron - 568
Rok wydania - 2020
Wydawnictwo - Czarna Owca
Ocena - 10/10












Niekwestionowany mistrz powieści szpiegowskich powraca z nową historią. Vincent V. Severski tym razem oddał do rąk Czytelników książkę, będącą literackim eksperymentem - opowieść o narodzinach imperium Władimira Putina.

W październiku 1990 roku na dalekiej północy ZSRR wypływa najpotężniejszy radziecki okręt, „Dymitr Doński‟, dowodzony przez kapitana Golicyna. Na pokładzie znajduje się potężny arsenał nuklearny. Ten stan rzeczy niepokoi Waszyngton i Londyn. Sojusznicy podnoszą stan gotowości i analizują sytuację. Amerykanie i Brytyjczycy, chcąc ustalić motywy działania Rosjan, wysyłają do Helsinek najlepszego agenta MI6, Martina. Rozpoczyna się gra wywiadów, w tle upada Związek Radziecki, co daje podwaliny pod imperium państwa Putina.

Głównym bohaterem tej powieści jest Martin, schorowany, doświadczony oficer wywiadu, który pewnego dnia spotyka kobietę. Musi wrócić do pracy i ustalić źródło niebezpieczeństwa. To on jest zarazem narratorem powieści. Czytelnik poznaje historię jego oczami, daje się prowadzić Martinowi w wir nadchodzących wydarzeń.

„Plac Senacki” wyróżnia się na tle całej twórczości Vincenta V. Severskiego. Po raz pierwszy autor przedstawia historię z innej perspektywy. Sprawy Polski zostały marginalnie zaznaczone. Autor przenosi Czytelnika do Helsinek i stamtąd, oczami bohatera, opowiada o losach kraju na dalekiej Północy. Finowie to naród o niezwykle burzliwej, ale także fascynującej historii. Bardzo doświadczony przez okrucieństwo licznych wojen, jednak wciąż darzący szacunkiem Rosjan. W powieści widnieje niewiele elementów fikcji. Całość rozpoczyna się z rozmachem - wydarzenie mogłoby mieć miejsce w rzeczywistości - stopniowo przechodząc do thrillera, którego akcja rozgrywa się pomiędzy kilkoma postaciami.

Vincent V. Severski postawił w „Placu Senackim” na eksperyment. Tłem wydarzeń jest rok 1990 i chylący się ku upadkowi Związek Radziecki za rządów Michaiła Gorbaczowa. Niewłaściwe decyzje, niemożliwe do zrealizowania plany prezydenta doprowadziły w konsekwencji do destabilizacji gospodarki kraju i - w dalszej perspektywie - do upadku największego wówczas państwa na świecie. Lektura tej powieści dobitnie pokazuje, że obecnie w Rosji - poza nazwą - nic się nie zmieniło. Nadal jest to na pierwszy rzut oka kraj o ogromnej powierzchni, jednak nieudolnie zarządzany przez władze.

Autor w swojej powieści skutecznie rozprawił się z krzywdzącym mitem na temat szpiegów, który wykreowała kultura. Oficer wywiadu nie jest bezlitosną maszyną do zabijania. To człowiek skryty, empatyczny, który jednocześnie musi umieć rozmawiać z innymi ludźmi. Zdarzają się jednak sytuacje trudne pod względem moralnym. Czy można wymagać ujawnienia informacji i werbować w zamian za sfinansowanie kosztów leczenia śmiertelnie chorego członka rodziny? Cy istnieje moralność szpiega i gdzie jest jej granica? To zaledwie kilka trudniejszych pytań, nasuwających się podczas lektury.

Oficer wywiadu to człowiek, który strzeże bezpieczeństwa. Jak udowadnia autor, nic w tym zawodzie nie dzieje się przypadkiem. Spotkanie na spacerze osoby z psem może stać się dobrą okazją do zawarcia nowej znajomości i pozyskania sojusznika. W tej pracy wszystko jest po coś. Zadaniem oficera jest wykazanie się spostrzegawczością i okazywanie empatii. Nigdy nie wiadomo, kiedy i w jakich okolicznościach uda się znaleźć nową osobę do współpracy.

Powieść jest bardzo dobrze skonstruowana i pozwala zaangażować się Czytelnikowi od pierwszych stron. Nacisk na konkretne elementy fabularne zmienia się stopniowo. Rozwój wydarzeń po stronie wschodniej został przedstawiony w bardzo prosty sposób, dzięki czemu Czytelnik szybko może przyswoić sobie wiedzę o tym, co doprowadziło do powstania Rosji, jaka znana jest obecnie.

„Plac Senacki 6PM” Vincenta V. Severskiego to perfekcyjnie skonstruowana powieść szpiegowska z elementami sensacji. Jednocześnie dostarcza ona dużej porcji wiedzy na temat Finlandii, może zachęcić do zgłębiania tematu. Lektura bardzo zmienia sposób myślenia. Trudno w to uwierzyć, ale w Rosji nic się nie zmieniło, pomimo upływu dekad. Czytelnicy mogą bez obaw zatopić się w tej znakomitej powieści, nie będą zawiedzeni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz