Tytuł - „Beksiński. Dzień po dniu kończącego się życia”
Gatunek - literatura faktu
Liczba stron - 448
Rok wydania - 2016
Wydawnictwo - Marwit Druk
Ocena - 8/10
Wielcy pozostają wielkimi tak długo, jak trwa o nich pamięć pośród żywych. Zdzisław Beksiński, jeden z najwybitniejszych malarzy XX wieku był postacią o niezwykle skomplikowanej osobowości. Wzbudzał rozmaite, często skrajne emocje wśród otoczenia. Nie zmienia to jednak faktu, że wielu znawców sztuki po latach nadal docenia jego talent. Cały swój dorobek, tak zawodowy, jak i prywatny, przekazał w ręce najlepszego przyjaciela. Wiesław Banach był dla niego symbolem bezpieczeństwa, wsparciem i ostoją w trudnych chwilach. Wiedział, że w ten sposób uda mu się zachować nieśmiertelność zawodową.
Książka zawiera przemyślenia i spostrzeżenia artysty związane z otaczającą go ówczesną rzeczywistością. Zawarte w niej zostały obszerne fragmenty dzienników malarza z lat 1993- 2005. Zdzisław Beksiński w książce skupił się na sprawach, które wówczas najbardziej zajmowały jego wnikliwy umysł. Był to człowiek skromny, błyskotliwy, inteligentny, wymagający, a przy tym wrażliwy i szczery. Ta ostatnia cecha pozwoliła mu na subiektywną ocenę otaczającego go świata. Beksiński w książce poruszał tematy związane nie tylko ze sztuką, ale także miał odwagę mierzyć się ze sprawami trudnymi dla szarego człowieka. Wspomniał o ludziach, którzy trwali przy nim do ostatnich chwil. Przywołał pamięcią tak dramatyczne wydarzenia swojego życia, jak śmierć żony i samobójstwo syna, Tomasza. Pomimo ogromnego talentu mężczyzna miał również swoje głęboko zakorzenione lęki. Niejednokrotnie targały nim obawy dotyczące kwestii bardzo złożonych, z którymi będzie musiał zmierzyć się każdy. Zdzisław Beksiński panicznie, wręcz obsesyjnie, bał się bólu, choroby, cierpienia i śmierci. Ta ostatnia stała się de facto motywem przewodnim jego dzieł, obok których nie można przejść obojętnie. Obrazy artysty wciąż wzbudzają gamę rozmaitych emocji, zmuszają do głębszych przemyśleń o podłożu egzystencjalnym. Przewija się w nich motyw śmierci, nieuchronności kolei rzeczy, marności ludzkiego życia, przemijania, ulotności chwili. Te motywy sprawiają, że malarstwo Zdzisława Beksińskiego jest tak bardzo głęboko oddziałujące na podświadomość człowieka i eksponuje jego najbardziej skrywane lęki.
Książka składa się z dwóch części. Pierwsza to wywiad z Wiesławem Banachem, wieloletnim przyjacielem artysty i dyrektorem Muzeum Historycznego w Sanoku, któremu przekazał cały swój dorobek. Druga część książki to dzienniki malarza. Czytelnik ma dzięki nim niepowtarzalną okazję do próby spojrzenia na świat oczami geniusza. Jego uwagi nierzadko były pełne ironii, uzasadnionej krytyki lub humoru. Niektóre fragmenty dzienników dotyczą rzeczy prozaicznych i mogą okazać się nużące dla części osób. Z drugiej strony jednak warto docenić te publikacje jako zbiór refleksji na wiele różnych tematów.
Strach przed nieuchronnym wydarzeniem wywołuje reakcję ucieczki przed potencjalnym zagrożeniem. Niestety przed niektórymi nie da się uciec. Dogonią nas prędzej czy później. Tak dzieje się w przypadku śmierci. Każdego dnia na różne sposoby ocieramy się o nią, mając nadzieję, że dziś uda nam się przed nią uciec, wymsknąć się z jej szponów. Kiedyś nadejdzie dzień, gdy będziemy zmuszeni stanąć z nią oko w oko i złożyć broń w tej nierównej walce. Zdzisław Beksiński został zamordowany zimą, 21 lutego 2005 we własnym domu. Sprawca, którego nieświadomy zagrożenia wpuścił do mieszkania, zadał mu siedemnaście ciosów nożem. Pomimo tragicznej śmierci i naznaczenia tamtejszej kamienicy już na zawsze zbrodnią, Polska i świat nie zapomniały o wielkim malarzu. Przykładem jest niniejsza publikacja.
„Beksiński. Dzień po dniu kończącego się życia” Jarosława Mikołaja Skoczenia i Zdzisława Beksińskiego to dziennik, który pozwala na próbę zrozumienia tego niezwykle skomplikowanego umysłu artysty, jego rozterek, powodów do frustracji, zmartwień, bolączek. Publikacja warta uwagi dla wszystkich zainteresowanych życiorysem malarza, którzy chcieliby poszerzyć wiedzę na temat jego osoby. Książka stanowi uzupełnienie dwóch poprzednich pozycji na temat jego życia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz