czwartek, 13 października 2022

„Problem trzech ciał” - Cixin Liu | Zrozumieć osamotnionych obcych

Autor - Cixin Liu
Tytuł - „Problem trzech ciał”
Gatunek - science fiction
Liczba stron - 452
Rok wydania - 2017
Wydawnictwo - Rebis
Ocena - 8/10












Jedna z najważniejszych powieści science fiction, nominowana do najbardziej prestiżowych nagród literackich. Po kilkunastu latach od premiery nadal pozostawia po sobie niezatarty ślad w pamięci. Po lekturze „Problemu trzech ciał” Cixina Liu rzeczywistość już na zawsze będzie niepokoić.

Rewolucja kulturowa w Chinach. Ye Wenjie, astrofizyczka, otrzymuje pracę w bazie wojskowej Czerwony Brzeg. Grupa ta, teoretycznie militarna, w rzeczywistości zajmuje się poszukiwaniem inteligentnych istot pozaziemskich. Jej działania nie przynoszą jednak oczekiwanych rezultatów. Po upływie kilku dekad naukowiec Wang zostaje poproszony przez chińską policję o pomoc w rozwiązaniu zagadki dotyczącej tajemniczej serii samobójstw wśród badaczy. Tropy prowadzą go do interaktywnej gry internetowej „Trzy ciała”. Jej celem jest próba uratowania cywilizacji, która obecnie zmaga się z zupełnie nieprzewidywalnymi ruchami słońca nad planetą. Konsekwencje tego zjawiska mają opłakane skutki z tendencją skrajną - spalenie wszystkich mieszkańców kontra zamarzanie świata. Wang decyduje się wziąć udział w grze. Po pewnym czasie naukowiec odkrywa, że wydarzenia te wcale nie są fikcją, a lata wcześniej Wenjie rzeczywiście nawiązała kontakt z pozaziemskimi istotami.

Powieść jest wielowymiarowa i wielowątkowa. Sama jej konstrukcja, ku zaskoczeniu, nie utrudnia lektury. Autor z chirurgiczną precyzją dopasował wszystkie jej elementy. Wplótł w nią relacje z przesłuchań, opisy z pozornie fikcyjnej rzeczywistości w komputerowej grze, oraz obraz Chin w trakcie rewolucji kulturowej w latach 60. ubiegłego stulecia. Takie splątanie motywów potęguje zagadkowość powieści, a tym samym zmusza Czytelnika do wytężenia umysłu.

Bohaterowie książki także nie uchodzą uwadze. Zostali oni zestawieni na zasadzie kontrastów. Shi Qiang, policjant towarzyszący Wangowi podczas śledztwa zupełnie nie zna się na astrofizyce. Prezentuje specyficzny, rubaszny sposób bycia, jednak wykazuje zdolności logicznego myślenia, planuje działania strategiczne. Sam Wang natomiast jest wziętym naukowcem. Postrzega rzeczywistość przez pryzmat nauki, faktów i doświadczeń. Rzeczy wymykające się spod kontroli zaczynają go przerażać. Zupełnie nie rozumie powodu, dla którego ktoś mógłby sprytnie uknuć cały ten tajny projekt, wymykający się wszelkim regułom. Tych dwoje bohaterów, będących zupełnymi przeciwieństwami, będzie musiało zmierzyć się z zagadką trudniejszą, niż sami mogą przypuszczać.

Cixin Liu stworzył powieść ponadczasową. Populacja Chin stanowi najliczniejszą na świecie. Wraz z tym faktem w kraju pojawia się zastraszająca ilość wszelkich odchyleń zachowań społecznych. Drastycznie wzrasta procent samobójców, osób uzależnionych od Internetu, którym rzeczywistość wirtualna scaliła się z obecną. Taki problem pojawiający się w społeczeństwie znacząco rzutuje na pozostałe dziedziny życia. Cierpią więzi międzyludzkie i rodzinne. Izolacja sprzyja samotności, wyobcowaniu, podkreśleniu swojej indywidualności. Jednocześnie utrudnia nawiązywanie nowych kontaktów międzyludzkich, zwiększa nieśmiałość i barierę społeczną. Gdzie jest granica zagubienia się w świecie? Jak trudno powrócić na właściwe tory? Ta powieść nie daje jednoznacznych odpowiedzi na powyższe pytania, jednak pokazuje obraz zaburzonej codzienności, w której te dwie rzeczywistości, tak odrębne i obce sobie, nagle stały się jednością. Skutki takiego scalenia mogą być tylko dramatyczne.

Powieść zawiera w sobie wiele przemyśleń na trudne tematy. Porusza przede wszystkim wątek obcości we wszechświecie. Ludzkość od wieków zastanawia się nad obecnością lub jej brakiem innych istot pozaziemskich. Badaczy wciąż nurtuje pytanie: Czy jesteśmy sami na tej planecie? Czy może gdzieś w oddali istnieją mieszkańcy innych miejsc, którzy są do nas podobni pod względem intelektualnym? Rozumieją naszą mowę? Na te i wiele innych pytań odpowiedź nie jest oczywista, nie nasuwa się od razu. Niemniej jednak poruszony wątek kontaktu z obcymi od wieków zajmuje czas i umysły pokoleń.

„Problem trzech ciał” Cixina Liu to powieść science fiction godna uwagi ze względu na poruszaną w niej tematykę obcości. Zaplątanie wątków po raz pierwszy stanowi atut powieści. Dzieło bogate w znaczenia, ukazujące nową perspektywę podejścia do obcych. Lektura odciska ślad w pamięci z uwagi na zestawienie ze sobą dwóch różnych, odległych światów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz