piątek, 14 października 2022

„Urobieni. Reportaże o pracy” - Marek Szymaniak | Czy ciężka praca zawsze popłaca?

Autor - Marek Szymianiak
Tytuł - „Urobieni. Reportaże o pracy”
Gatunek - reportaż
Liczba stron - 240
Rok wydania - 2018
Wydawnictwo - Czarne
Ocena - 8/10








Polska zajmuje jedno z czołowych miejsc wśród najbardziej zapracowanych krajów w całej Unii Europejskiej. Przeciętny Polak spędza dwa tysiące godzin rocznie w pracy. Mimo tego kraj wciąż boryka się z ubóstwem. Współcześnie nadal niewiele wiadomo o funkcjonowaniu rynku pracy oraz jego mechanizmach. Osoby zatrudnione w różnych branżach są bardzo często nierówno traktowane. Te i wiele innych, trudnych do przyjęcia, niewygodnych faktów ujawnia reportaż Marka Szymaniaka „Urobieni. Reportaże o pracy”.

Realia dotyczące funkcjonowania polskiego rynku pracy są niezwykle przytłaczające. Tragiczne skutki związane z wejściem w nowy system odczuwają najbardziej ci pracownicy, którzy pozostają niewidoczni, chowają się w cieniu ludzi wpływowych, majętnych, którzy już coś osiągnęli w życiu. Aby świat mógł funkcjonować, potrzebne są także osoby wykonujące najzwyklejsze zawody. Właściciel budki z zapiekankami, pracownik fabryki, właściciel na osiedlu nowych bloków, asystenci, pracownicy call center - to tylko kilka przykładów osób, o których istnieniu łatwo zapomnieć we współczesnym zabieganym świecie, a które również odgrywają istotną rolę w funkcjonowaniu rynku pracy. Czują się one niedoceniane przez system, nierówno traktowane, wyzyskiwane przez brutalne oblicze systemu. Ten reportaż nie pozostawia złudzeń, ujawniając prawdę, którą trudno jest przyjąć.

Publikacja autora udowadnia, jak bardzo teoria mija się z praktyką. Na nic zdadzą się znane wszystkim frazeologizmy związane z pracą, które stwarzają milionom ludzi motto, że tylko ciężką pracą są oni w stanie osiągnąć cele, a w tym przypadku pensję, która wystarczyłaby na zaspokojenie podstawowych potrzeb swoich oraz rodzin na utrzymaniu. Czy przeprowadzenie reformy gospodarczej było słuszne? Jakie są jej teraźniejsze skutki? Na te i wiele innych pytań próbuje odpowiedzieć autor, zmuszając tym samym do ważnej refleksji na temat funkcjonowania rynku pracy i gospodarki państwa.

Lektura tego reportażu ukazuje nowe oblicze rzeczywistości, której daleko jest do idealnej. Trudno dziwić się Polakom, którzy opuszczają ojczyznę i pracują za granicą za stawki o wiele większe, umożliwiające nie tylko przetrwanie z miesiąca na miesiąc, ale także pozwalają na życie na godnym poziomie. Autor porusza także kwestie pracy za granicą, emigracje w celach zarobkowych oraz zatrudniania obcokrajowców w Polsce. To niezwykle ważne tematy z uwagi na coraz większy napływ cudzoziemców. Konfrontacja swoich przekonań z rzeczywistością okazuje się być bardzo bolesna i odczuwalna nie tylko dla rodaków. Czy nauka zawsze pomaga?

„Urobieni. Reportaże o pracy” Marka Szymaniaka to reportaż trudny w odbiorze, który ukazuje bolesne oblicze polskiej rzeczywistości związanej z pracą, jej jakością i traktowaniem pracowników. Jednocześnie ta pozycja jest niezwykle potrzebna do tego, aby rozjaśnić współczesnemu pokoleniu obraz, który wtłaczano mu od lat. Istnieje obawa, że przy obecnym funkcjonowaniu gospodarki następne pokolenia również opuszczą rodzime strony i osiedlą się za granicą. Wówczas zabraknie rąk do pracy. Czy warto do tego dopuścić? Ta książka zmusza do refleksji i zweryfikowania swoich poglądów na ten temat.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz