piątek, 4 listopada 2022

„Mocni ludzie” - Antoni Ferdynand Ossendowski | W pogoni za przetrwaniem

Autor - Antoni Ferdynand Ossendowski
Tytuł - „Mocni ludzie”
Gatunek - historyczna
Liczba stron - 232
Rok wydania - 2021
Wydawnictwo - Zysk i S-ka
Ocena - 7/10












Specyficzna polska powieść jednego z zapomnianych twórców literatury. Niezwykle realistyczna, przejmująca i poruszająca struny w sercu odbiorców. Tak w skrócie można opisać „Mocnych ludzi” Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego.

Życie Polaków pod zaborem rosyjskim pełne było okrucieństwa. Karą za walkę dla przeciwników cara była zsyłka na Syberię. Zaborca okazywał się bezwzględny i bezlitosny. Porucznik Władysław Lis w 1831 roku został wraz z żoną wywieziony na Syberię. Małżeństwo było zmuszone oswoić się z niezwykle trudnymi warunkami klimatycznymi. Od tamtej pory Syberia stanowiła dla nich dom, a tajga uchodziła za miejsce wyżywienia. Polak, dzięki swojej wytrwałości i pracy własnych rąk, zyskał przychylność w oczach syberyjczyków. W ten sposób pomiędzy dwoma narodami kształtowała się silna więź, która wraz z upływem czasu przerodziła się w przyjaźń. Ta z kolei dawała siłę do walki z wrogiem oraz nadzieję na uwolnienie się spod władzy Moskwy. Czy uda im się tego dokonać?

Autor przedstawił bardzo emocjonalną historię. Przypadek opisany w książce stanowi jedynie przykład traktowania polskich rodzin podczas zaborów. Do przetrwania konieczna jest ciężka, żmudna i bardzo często wycieńczająca praca. Bohaterowie wkroczyli w nowy, surowy pod względem klimatu, zupełnie obcy dla siebie świat, w którym byli zmuszeni nauczyć się żyć pod dyktando nieprzewidywalnej natury. W tym bezwzględnym świecie liczyła się praca. To ona zapewniała bezpieczeństwo ludziom i gwarantowała określony poziom życia, jednak nadal daleki od wymarzonego. Jakiekolwiek przeciwstawienie się zaborcy kończyło się karą i rozdzieleniem najbliższych sobie ludzi. Taki krok z pewnością przysparzał ogromnego bólu psychicznego dla członków rodzin, w sercach których gościła tęsknota. Niestety ten przypadek nie był odosobniony podczas tego trudnego okresu historycznego dla Polski.

Powieść ma charakter osobisty. Opisane przez autora przeżycia bohaterów, ich problemy dnia codziennego mogłyby dotyczyć każdego z nas. Poruszany temat jest niezwykle uniwersalny. Funkcjonowanie w trudnych warunkach nie dotyczy jedynie zaborów. Nie potrzeba konfliktów politycznych, aby doświadczyć trudów związanych z egzystencją. Ta powieść nadaje się do wykorzystania na lekcjach historii, aby ukazać młodym ludziom trudy życia pod panowaniem zaborców i odebranie zbiorowości niezależności i możliwości samostanowienia.

„Mocni ludzie” Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego to przejmująca powieść historyczna. Ukazuje trudy codzienności, z jakimi przyszło się mierzyć zwykłym ludziom w walce o przetrwanie w niesprzyjających warunkach. Szczera, prawdziwa, momentami bolesna lektura, pozwalająca spojrzeć na świat oczami tych, którzy w każdej chwili mogli utracić to, co dla nich najcenniejsze.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz