Gatunek - literatura faktu
Liczba stron - 300
Rok wydania - 2021
Wydawnictwo - AlterNatywne
Ocena - 6/10
Rzeczywistość bywa często przewrotna i lubi zaskakiwać. Przyszłość nie jest nikomu znana, jednak pewne rzeczy trafiają się nam ku przestrodze. Z takiego założenia wyszedł Jacek Dziewiński, autor publikacji o bardzo osobistym charakterze - „Dwubiegunowość, czyli wspomnienia emigranta”. Opuszczający kraj są społecznie naznaczeni, określani jako gorsi. Czy na pewno tak jest?
Wszystko osiąga się ciężką pracą - taki podtytuł mogłaby mieć książka. Autor przedstawił w niej swoją historię. Jak wielu rodaków w czasach komunizmu, wyruszył za granicę. Żył w dwóch różnych krajach, zderzył się z odmiennymi obyczajami i kulturami. Dzięki temu kontrastowi również odbiorca może lepiej dostrzec różnice panujące w opisanych miejscach. Pomimo iż życie nie oszczędzało autora, ten zyskał wiele dzięki pomocy życzliwych ludzi i - nierzadko również - fortunnym zbiegom okoliczności. Konfrontacja z odmiennością pokazuje jednak, że na świecie niczego nie dostaje się za darmo.
Tytułowa dwubiegunowość dotyczy mentalności osób, które zdecydowały się na emigrację. W aktualnym miejscu pobytu szukają one nowej szansy na polepszenie jakości swojego życia. W ich umyśle natomiast wciąż tkwi obraz rejonu, który opuściły z przymusu. Autor porównuje życie w dwóch ojczyznach i dokonuje osobistej finalnej oceny sytuacji. Istnieją miejsca, w których za najmniejszy gest przyjdzie zapłacić wysoką cenę.
„Dwubiegunowość, czyli wspomnienia emigranta” Jacka Dziewińskiego powstała „na zapas”. Autor nie tylko odczuwał potrzebę podzielenia się swoimi spostrzeżeniami z pobytu na emigracji, ale również ukazał zwykłym śmiertelnikom hipotetyczny scenariusz ich życiowej drogi. Nigdy nie wiadomo, co przyniesie przyszłość i gdzie będziemy czuć się bezpieczni.
Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu AlterNatywnemu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz