poniedziałek, 24 stycznia 2022

„Jak rozpoznać psychopatę?‟ - Mark Freestone | W umysłach potworów

Autor - Mark Freestone
Tytuł - 
„Jak rozpoznać psychopatę?‟
Gatunek - literatura współczesna
Liczba stron - 320
Rok wydania - 2022
Wydawnictwo - Muza
Ocena - 6/10












Społeczeństwo składa się z różnych typów osobowości. Wśród nich można wyróżnić osoby, które są podatne na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Aż trudno uwierzyć w fakt, że istnieją jednostki pozbawione cech charakterystycznych dla prawidłowo funkcjonujących ludzi. Są wyzuci z emocji, nie odczuwają ich na głębszym poziomie. Nie można wzbudzić w nich litości, empatii, są także pozbawieni umiejętności negocjacyjnych. Na co dzień jednak środowisko zmusza ich do przybieranie masek. Niestety, nawet najlepszy aktor zostanie kiedyś zdemaskowany. Pytanie brzmi: jak tego dokonać?

Już na samym wstępie warto nadmienić, że tytuł publikacji może być nieco mylący. Książka nie stanowi poradnika, który miałby jednoznacznie wskazać cechy, pozwalające rozpoznać psychopatę. Niemniej jednak zawiera ona ciekawe, rzeczowe, a czasem nawet szokujące informacje na temat funkcjonowania ludzkich umysłów.

Jak przekonuje autor książki, zdiagnozowanie zaburzeń psychopatycznych jest bardzo trudne. Tego typu dysfunkcje społeczne różnią się między sobą, można jednak, a nawet trzeba, zwrócić uwagę na kilka cech. Ponadto autor udowadnia, że psychopaci są znakomitymi aktorami i potrafią doskonale kamuflować swoje niedoskonałości w grupie ludzi. Pozornie wydają się niegroźni i nie stwarzają zagrożenia. W rzeczywistości są perfekcjonistami w swoim fachu, posługującymi się najróżniejszymi technikami po to, aby osiągnąć swój cel. Typowym narzędziem ich działania jest manipulacja. Nie mają sobie nic do zarzucenia. Dodatkowo na zaburzenia psychopatyczne cierpią częściej mężczyźni niż kobiety, u których obserwuje się inne objawy charakterystyczne dla tego schorzenia.

Książka może wzbudzać pewne wątpliwości w czytelniku. Już podczas lektury odczuwalne jest niedopracowanie tej publikacji. Niektóre przypadki osób nie zostały dokładnie opisane, co daje nam jedynie szczątkowy obraz osobowości, u której stwierdzono rzekome zaburzenia. Można przypuszczać, że książka zawiera rzetelne informacje, gdyż autor rozmawiał z kobietami pracującymi w więzieniu. Chwilami czuć narastający niepokój podczas lektury, jednak zostaje on finalnie przytłumiony przez niedostateczną ilość treści, z czego powodu książka może rozwijać się z oczekiwaniami Czytelnika.

„Jak rozpoznać psychopatę?” Marka Freestone’a to książka, która może rozczarować. Na pierwszy rzut oka wydaje się być ciekawa, jednak treść w niej zawarta jest niewspółmierna do oczekiwań wymagających moli książkowych. Nie jest jednoznacznie zła, natomiast pewne elementy treści mogłyby zostać bardziej rozwinięte, wówczas całość okazałoby się pewniejsza i z pewnością bardziej satysfakcjonująca. Można zajrzeć, sięgnąć po tę książkę z ciekawości, jednak nie niesie ona ze sobą gwarancji satysfakcji.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Muza SA.


1 komentarz: