Tytuł - „Racjonalność”
Gatunek - literatura popularnonaukowa
Liczba stron - 392
Rok wydania - 2021
Wydawnictwo - Zysk i S-ka
Ocena - 7/10
Człowiek jest istotą rozumną, co wyróżnia go na tle pokrewnych mu istot wśród zwierząt - fakt bezsprzeczny. Niestety, jakby w opozycji do tego stwierdzenia, na przestrzeni lat można zauważyć, że jednocześnie zdaje się on tracić zdolność logicznego myślenia. Kim właściwie jest człowiek?
Czy czytanie książek może usprawnić nasze funkcjonowanie i uczynić nas istotami bardziej racjonalnymi? Na te i wiele innych pytań można znaleźć odpowiedź w tej publikacji.
Autor obala krzywdzący populację stereotyp. Ludzie wcale nie są istotami prymitywnymi. Na przełomie tysiącleci dawno wydostaliśmy się już z jaskiń, posiedliśmy najbardziej podstawowe umiejętności, pozwalające zaspokoić pierwotne instynkty i fizjologiczne potrzeby. Współcześnie osiągnęliśmy szczyt możliwości i wciąż się rozwijamy. Obecna sytuacja zmusiła ludzkość do wyprodukowania szczepionek. Mimo tak znaczącego postępu wciąż widać luki. Jak to możliwe, że istoty obdarzone taką inteligencją są podatne na lawinę spływających zewsząd niepotwierdzonych informacji?
Zdaniem autora człowiek posiada wiele atutów, jednak - niestety - największy problem wiąże się z ich dostrzeżeniem i właściwym wykorzystaniem. Zostaliśmy wyposażeni we właściwe narzędzia do funkcjonowania na wysokim poziomie, ale na tym optymizm się kończy. Gaśnie, gdyż ludzkość stoi w miejscu, a czasem nawet uwstecznia się w swojej bezmyślności. Nie wykorzystuje ona w pełni potencjału, który w sobie nosi. Narzędzia są i to one mają nam służyć. Bez odpowiedniego działania pozostaną nietknięte. Mowa tu o logice, myśleniu przyczynowo-skutkowym i krytycznym, dokonywaniu właściwych dla nas wyborów. Samym myśleniem nie zrewolucjonizujemy świata, nie wspominając już o jego ulepszeniu. Brakuje jeszcze kilku istotnych, wyżej wymienionych, elementów. Gdzie tkwi problem? W nas samych. Nikt nas tego nie nauczy. Instytucje publiczne mają inne zadanie. To od nas zależy wszystko w tym przypadku.
Autor w tej publikacji wysuwa wiele trafnych wniosków. Racjonalność pomaga lepiej myśleć, usprawnić ten proces, przez co człowiek ma możliwość dokonania odpowiednich wyborów, nie tylko dla siebie. Bez niej ludzkość nie zaszłaby tak daleko (rozwój medycyny, nauk przyrodniczych opiera się na konkretach, faktach i logice). Sztuką jest dostrzec w sobie te wewnętrzne, wyjątkowe umiejętności i odpowiednio je wykorzystać w życiu.
„Racjonalność” Stevena Pinkera to bardzo interesująca publikacja, która pozwala spojrzeć z innej perspektywy na człowieka. Nie jesteśmy i nigdy nie będziemy doskonali. Wciąż jednak możemy (i obecnie szczególnie musimy!) rozwijać swoje umiejętności, aby irracjonalnością nie zniszczyć siebie i świata. Książka warta uwagi dla tych, którzy nie boją się analizować, otwarcie myśleć i dociekać.
Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz