sobota, 26 marca 2022

„Zatoka żarłocznego szczupaka” - Eugeniusz Paukszta | Przygoda ze śladami przeszłości

Autor - Eugeniusz Paukszta
Tytuł - „Zatoka żarłocznego szczupaka”
Gatunek - literatura młodzieżowa
Liczba stron - 568
Rok wydania - 2021
Wydawnictwo - Zysk i S-ka
Ocena - 7/10












Losy ludności polskiej przed i po II wojnie światowej były niezwykle burzliwe. Między innymi ta tematyka interesowała Eugeniusza Pauksztę. W swojej powieści Zatoka żarłocznego szczupaka” autor przybliża Czytelnikom zagadnienia z zakresu koegzystencji Polaków w tym trudnym historycznie okresie.

Grupa przyjaciół wędruje szlakiem jezior mazurskich. Ich beztroskie początkowo wakacje, wyprawę kajakami na Bełdany lub Śniardwy, przerywa seria nietypowych wydarzeń. Centrum wydarzeń stanowią działania skupiające się wokół konwoju niemieckich ciężarówek, zatopionego w jeziorze. Dwaj nieznani okolicy przybysze starają się wydobyć konwój, przewożący tajemnicze skrzynie.

Autor w swojej książce nakreśla losy Polaków w okresie przed i bezpośrednio po II wojnie światowej. Pomimo upływu lat pozostałości z minionego okresu wciąż są obecne za sprawą działalności niemieckiego szpiega oraz ukrytej germanizacji. To nie jedyna trudność, z jaką musiała mierzyć się ówczesna polska ludność. Jej część została zmuszona do wyemigrowania do NRF. Rząd II RP wykazywał bierność w krzewieniu polskości na Mazurach po 1945 roku. Okres wadliwie działającego systemu wywierał niekorzystny wpływ na funkcjonowanie społeczeństwa.

Dodatkowym akcentem powieści są opisy. Pisarz w bardzo realistyczny sposób przedstawił krajobraz dawnej Polski. Wiele uwagi poświęcił mazurskiej przyrodzie: lasom, rzekom i jeziorom. Sportretowane zostały Bełdany, Śniardwy, Krutynia i Mrągowo. Ten element z pewnością zwróci uwagę wrażliwych dusz.

Zatoka żarłocznego szczupaka” Eugeniusza Paukszty to ważna powieść młodzieżowa, ukazująca nieodległe realia i problemy, z jakimi musiało mierzyć się poprzednie pokolenie. Pomimo ponurego, naznaczonego socjalizmem klimatu, każdy spór łatwiej i korzystniej jest rozwiązać poprzez otwartą dyskusję, niż bezpośrednio negować postawę wroga. Książka traktuje również o uniwersalnych wartościach w życiu każdego człowieka. Lektura lekka i warta uwagi. Nie przygniata tematyką, jak w przypadku innych publikacji z motywem wojennym.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz