Tytuł - „Trzynasta opowieść”
Gatunek - literatura piękna
Liczba stron - 448
Rok wydania - 2021
Wydawnictwo - Albatros
Ocena - 8/10
Powieść niepozorna, a jednak niepowtarzalna, pełna pasji, mroku, zagadek i historii, które czekają na wysłuchanie. Diane Setterfield zaprasza w zakamarki pewnej posiadłości, w której czeka „Trzynasta opowieść”.
Margaret Lea pracuje w antykwariacie. Uwielbia czytać książki, szczególnie literaturę klasyczną, szczególnie opowieści z nutką gotyku, te o duchach i starych, zapomnianych posiadłościach. Docenia wszelkie głęboko skrywane tajemnice, także te najbardziej bolesne, które drastycznie zmieniają życie. Obecnie jej uwagę zajmuje życie współczesnej żyjącej pisarki Vidy Winter, która powoli odchodzi. Przed śmiercią pragnie jednak podzielić się swoją historią. O dzieciństwie, o dziejach tajemniczej posiadłości, w której wszystko się zaczęło. Margaret ma niepowtarzalną okazję, by wysłuchać jej historii.
Margaret jest typową miłośniczką książek i pięknej literatury. Zatapia się bez pamięci w lekturach, które jedynie pobudzają jej wyobraźnię i zmuszają do rozwiązywania trudnych zagadek. Można zaryzykować stwierdzenie, że bohaterka zbyt często się alienuje, preferując samotność we własnym kącie z książką niż z ludźmi. Takie zachowanie czyni jej życie tak bardzo odmiennym od typowych zachowań rówieśników. Od najmłodszych lat chciała poznać tajemnice swojego dzieciństwa. Sama nie przypuszcza jednak, że będzie jej dane spisać opowieść odchodzącej pisarki.
Powyższa analiza już nasuwa kierunek interpretacji. Diane Setterfield przedstawiła opowieść współczesną, ale bardzo silnie zakorzenioną w motywach klasycznych, zaczerpniętych rodem z XIX w. Zakurzone korytarze, książki, tragiczne losy rodzinne, miłosne rozterki i stara posiadłość niemal natychmiast nasuwają skojarzenie z tragicznymi losami samej Jane Eyre u Charlotte Bronte. Czytelnik pełni rolę niewidzialnego obserwatora, a jednocześnie towarzysza Margaret, aby razem z nią powoli odkrywać wszystkie tajemnice zawarte w książce. Sekrety, które skutecznie odrywają od szarugi, przyciągają, pochłaniają uwagę do samego końca, a ten z kolei jest zupełnie druzgoczący.
Autorka stworzyła powieść godną swoich czasów. Niezwykle uniwersalną, pełną klasycznych motywów, ale również tragedii, które naznaczają życie i miłości silniejszej od śmierci. Pisarka misternie ukryła w opowieści szczątki, które obserwujący Czytelnik musi powoli, niespiesznie wyjąć i poskładać w całość. Pośpiech jest w tej lekturze niewskazany, gdyż cała historia toczy się w swoim stałym, spokojnym, równym tempie. To lektura urzekająca, pozostawiająca swój czar na bardzo długo.
Obok „Trzynastej opowieści” Diane Setterfield nie można przejść obojętnie. To jednak z tych książek, które przetrwają wszelkie próby czasu. Samej trzynastej opowieści brakuje i to właśnie ją wraz z bohaterką ma szansę poznać Czytelnik. Wytrawny styl, kunszt literacki i ponadczasowe przesłanie potwierdzają teorię, że literatura nigdy się nie zestarzeje. Pozostanie nieśmiertelna w przekazie i nie ucieknie. Będzie czekać na kolejnych odważnych, którzy są gotowi odkryć jej sekrety. Wyjątkowa perła w kolekcji, która trafia się niezmiernie rzadko.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz