środa, 11 stycznia 2023

„Fryzjer męski” - Adam Szulc | Tak hartuje się ostrze brzytwy!

Autor - Adam Szulc
Tytuł - „Fryzjer męski”
Gatunek - literatura faktu
Liczba stron - 376
Rok wydania - 2021
Wydawnictwo - Zysk i S-ka
Ocena - 7/10












Fryzura od zawsze towarzyszy człowiekowi. Rzadko jest dziełem przypadku, częściej jednak wynika z osobistych preferencji lub wpływu otoczenia. Dany krąg kulturowy wymusza dostosowanie się do zasad przyjętych przez jego członków. Jak dziś wygląda fryzjerstwo damsko-męskie i jak zmieniało się ono na przestrzeni stuleci? Ten temat poruszył w pierwszym tomie swojego cyklu Adam Szulc, zawodowo doświadczony barber, prywatnie perkusista. Zanim maszynka pójdzie w ruch, warto zapoznać się z „Fryzjerem męskim”.

Książkę Adama Szulca można z całą pewnością traktować jako praktyczny podręcznik, a zarazem kompendium wiedzy na temat fryzjerstwa. Autor poruszył w niej liczne kwestie, począwszy od omówienia zarysu historycznego tej branży, poprzez stosowane przyrządy i panujące zwyczaje. Fryzjerstwo znacznie ewoluowało na korzyść klienta. Dawniej nie brano pod uwagę potrzeb męskich związanych z przyjęciem indywidualnym. Byli oni obsługiwani pomiędzy klientkami wciśniętymi w napięty grafik. Wszystkie zabiegi odbywały się w okamgnieniu. Dziś klient traktowany jest z należytym mu szacunkiem, przyjmowany bez pośpiechu i indywidualnie. Wizyty mężczyzn u barbera trwają nierzadko około godziny. Zmianie uległy także przyzwyczajenia związane z kodeksem zawodowym. Mycie włosów dziś jest rutynową czynnością, o czym dawniej można było tylko pomarzyć. Stanowiło to usługę dodatkową, na którą trzeba było namawiać klienta. Jak widać, na przestrzeni lat zaszło wiele pozytywnych zmian, na których zyskuje klient.

Ta książka na pewno zainteresuje fryzjerów początkujących, jak i doświadczonych w swoim fachu. Stanowi cenne źródło informacji na temat tej dziedziny. Została rzetelnie przygotowana przez autora. Widać, że Adam Szulc zna się na tym, co robi, ma do tego powołanie i dobrą rękę. Wraz z upływem lat zmieniają się także kanony fryzur, co również zostało uwzględnione w tej publikacji.

Pierwszy tom trylogii Adama Szulca to bardzo dobre wprowadzenie w świat mody, stylistyki i artystycznego działania barberów. Zawiera wiele przydatnych informacji, które pozwolą spojrzeć na to zajęcie z innej perspektywy. Warto sięgnąć po tę książkę przed wizytą u własnego fryzjera, aby w razie potrzeby mieć o czym z nim dyskutować.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz