środa, 25 stycznia 2023

„Nawalny” - Jan Matti Dollbaum, Morvan Lallouet, Ben Noble | Nadzieja na lepsze jutro

Autor - Jan Matti Dollbaum, Morvan Lallouet, Ben Noble
Tytuł - „Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?”
Gatunek - biografia
Liczba stron - 296
Rok wydania - 2022
Wydawnictwo - Zysk i S-ka
Ocena - 7/10












Postać Aleksieja Nawalnego znana jest w całej Rosji. Od kilku lat wzbudza niemałe emocje w kraju. Kim jest ten polityk? Odpowiedzi na to pytanie dostarcza biografia napisana przez Jana Mattiego Dollbauma, Morvana Lallouet i Bena Noble „Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?”.

Wokół Aleksieja Nawalnego wciąż wiele się dzieje. Po zatrzymaniu na lotnisku i osądzeniu wiedział, że trafi do więzienia. Po głośnej medialnie informacji o próbie otrucia go w 2020 roku widać także, jak bardzo Nawalny jest niewygodną personą dla obecnej władzy. Nic dziwnego, że wzbudza on skrajne emocje w społeczeństwie. Dla jednych Nawalny to zdrajca narodowy. Inni widzą w nim bohatera, który walczył o przemiany w kraju. Jeszcze inna grupa społeczna nie może wybaczyć mu dawnych zapędów nacjonalistycznych. Aleksiej Nawalny wyłania się z tej biografii jako postać barwna, obok której z pewnością nie można przejść obojętnie.

Autorzy książki bardzo skupiają się na karierze politycznej Nawalnego. Lektura ukazuje wielki wpływ tego polityka na losy kraju, nawet zza krat. Autorzy wspominają także o ewolucji poglądów politycznych Nawalnego, przebiegu śledztw antykorupcyjnych, które przyniosły mu niekwestionowaną sławę. Pomiędzy obiema stronami - obecną władzą i Aleksiejem Nawalnym - trwa zimna wojna. Ta książka ukazuje, jak bardzo działania przez niego stosowane wpłynęły i zmieniły obie strony na rosyjskiej arenie politycznej.

„Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?” to biografia człowieka, którego poglądy mogą zrewolucjonizować politykę wschodu. Jasny i przejrzysty obraz największego przeciwnika obecnego prezydenta. Aby zrozumieć współczesną Rosję, trzeba poznać Aleksieja Nawalnego oraz jego życie.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz