Gatunek - popularnonaukowa
Liczba stron - 628
Rok wydania - 2020
Wydawnictwo - Zysk i S-ka
Ocena - 7/10
Ewolucja to proces ciągły, trwa do dziś. Zwolennicy racjonalizmu przyjmują teorię, według której to dzięki niej powstał świat i cały czas ulega on większym lub mniejszym zmianom. Jednak czy wszystko dziś wiadomo? Odpowiedzi na wiele nurtujących pytań można doszukać się w publikacji Davida Quammena, która rzuca nowe światło na znaną wszystkim teorię ewolucji.
Wszystkie organizmy żywe mają wspólny mianownik. Drobne różnice decydują więc o takiej różnorodności form życia. Jak to się właściwie stało, że prymitywne, dawne stworzenia dały początek współczesnym organizmom, w tym człowiekowi i największym ssakom na Ziemi?
Wszystkie odkrycia zawdzięczamy wciąż rozwijającej się filogenetyce molekularnej. Łączy ona w sobie dwie główne dziedziny biologii - filogenezę (badanie pochodzenia organizmów) oraz genetykę molekularną. Badania z tego zakresu pozwalają dojść do zaskakujących wniosków, wyłącznie na podstawie różnic w budowie cząsteczek znajdujących się powszechnie w żywych organizmach. W ten sposób można dowiedzieć się m.in. o tym, że kilka procent ludzkiego genomu wcale nie powstało w wyniku dziedziczenia genów jako nośników informacji od przodków - jak dotychczas uważano - lecz wskutek infekcji wirusowej. Ponadto będzie w tej książce mowa o bakteriach, kwasach nukleinowych i wielu zaskakujących faktach, które zaciekawią wnikliwych obserwatorów przyrody, niekoniecznie studiujących podobny kierunek.
Autor z punktu widzenia naukowego objaśnia czytelnikowi proces biogenezy (powstania życia na Ziemi). Ciekawym zabiegiem jest wplecenie życiorysów wielu osób, które zajęły się zgłębianiem tego tematu. Nie sposób wymienić ich wszystkich, są to mało znane nazwiska. Całość nie istniałaby bez sztandarowej już teorii Karola Darwina.
Książka napisana jest językiem niezwykle prostym. Dzięki temu osoby zainteresowane tematem nie poczują znużenia lekturą, a wręcz ich stopień zaciekawienia wzrośnie z upływem kolejnych stron. Każdy może zrozumieć sens treści zawartych w książce z powodu dostosowania formy przekazu. Terminy naukowe są natychmiast wyjaśniane, więc wszelkie obawy związane z ciężarem tematyki znikają po czasie.
Tytuł książki jest niezwykle adekwatny do tematu. Drzewo życia, na którym umieszczone są wszystkie organizmy, z upływem lat jedynie coraz bardziej rozrasta się. Obecnie również zmieniło ono swoją strukturę i kształt. Być może mało kto z nas zdawał sobie sprawę z tego, jak skomplikowanym procesem jest ewolucja. Ewentualnie opierał się na wiedzy zdobytej w szkole. W istocie należy pamiętać, że ten proces wciąż się dokonuje i ma wpływ na ludzkie życie.
„Splątane drzewo życia‟ Davida Quammena to lektura opasła, ambitna i nie zdecydowanie nie da się jej przeczytać w jeden wieczór. Ilość ciekawostek i faktów w niej zawartych wymaga odstępów czasowych, aby móc sobie je przyswoić w odpowiednim tempie. Można tę książkę uznać za swoiste dzieło gatunku. Rzuca ona nowe światło na teorię ewolucji, tym samym aktualizując ją i rozprawiając się z dawnymi poglądami naukowymi na jej temat. Z pewnością jest to ciekawa, ale i wymagająca lektura. Nie będziecie zawiedzeni.
Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz