Gatunek - historyczna
Liczba stron - 472
Rok wydania - 2021
Wydawnictwo - Zysk i S-ka
Ocena - 8/10
Życie zaskakuje, niezależnie od okoliczności. Nawet, gdy czasy wydają się być zupełnie niesprzyjające, trafiają się niespodzianki od losu. Na pierwszy rzut oka miłość w tragicznych czasach wzajemnie się wyklucza. Czy tego typu opowieść może nieść ze sobą nadzieję?
Izabela Langer to młoda dziewczyna, która właśnie przygotowuje się do balu organizowanego z okazji rozpoczęcia wakacji. Podczas tej uroczystości poznaje Jakuba, pianistę. Para początkowo nie przepada za sobą. Wraz z upływem czasu ich znajomość rozkwita i przeradza się w gorące uczucie. Sielankę przerywa wybuch wojny. Na Warszawę spadają pierwsze bomby, rozpoczynają się represje i okupacja. Głównych bohaterów dzieli bardzo wiele: ona nosi niemieckie nazwisko, on natomiast jest Żydem, z góry skazanym na śmierć i poniżanym. Kobieta chce za wszelką cenę pomóc ukochanemu. Tak rozpoczyna się walka o życie i miłość.
Powieść przedstawia historię wielkiej, romantycznej i burzliwej miłości. Młodość ma swoje prawa i musi się wyszumieć. Wybuch wojny wywiera wpływ na życie bohaterów. Izabela znacznie mniej odczuwa skutki represji, przebywając w okupowanej Warszawie. Jej ukochany każdego dnia obawia się o swoje życie z uwagi na pochodzenie. Kobieta wykazuje się niezwykłą determinacją i odwagą, aby pomóc Jakubowi przetrwać te trudne chwile.
Książka może zaskoczyć nawet tych, którzy natychmiast uznają ją za kopię klasycznych dzieł literatury. Autorka wiernie oddała realia historyczne. Wiarygodnie przedstawiła postaci i ten element stanowi siłę napędową powieści. Bohaterowie są młodymi ludźmi, jednak w chwili światowego dramatu stają przed poważnymi dylematami. Co robić? Iść bronić ojczyzny, wykazać się patriotyzmem, czy ocalić życie, patrząc, jak kraj sukcesywnie zamienia się w ruinę? Ocalić własne życie, czy narażać je, chcąc za wszelką cenę pomóc innym? To jedynie przykłady rozterek, z jakimi w tamtych dramatycznych czasach musieli mierzyć się ludzie.
Uwagę przykuwa ponadto styl pisarki. Sprawia on, że czytając, odczuwa się nieodpartą chęć zanurzenia się w tamte niełatwe czasy. Autorka napisała powieść historyczną - co warto podkreślić - z elementem romansu. To dramat dziejowy i walka o przetrwanie dominuje w tej książce. Jednak czy miłość przetrwa wszystko? Jak wyglądało życie w getcie warszawskim? Czy bohaterom uda się znieść okrucieństwo, na jakie wystawił ich los?
„Walc dla Izabeli” Natalii Thiel to barwna powieść historyczna, która wyróżnia się na tle znanych opowieści tego typu. Ukazuje wewnętrzne rozterki ludzkie w czasach, kiedy uczucia schodzą na drugi plan, zostają wystawione na najcięższą próbę. Lektura wciągająca, przyjemna i zapadająca w pamięć.
Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz