piątek, 19 lipca 2024

„Decyzja” - Piotr Kościelny | Historia Justyny i każdej z nas...

 Autor - Piotr Kościelny
Tytuł - „Decyzja”
Gatunek - thriller
Liczba stron - 348
Rok wydania - 2022
Wydawnictwo - Czarna Owca
Ocena - 8/10








Są takie fabuły, które na długo pozostają w pamięci, a niektóre nawet na zawsze. Przemoc domowa to temat, który nie powinien przejść bez echa, a jednak wiele osób milczy. Dlaczego? I kogo chcą w ten sposób chronić? Aby uczynić pierwszy krok ku zmianie na lepsze, wystarczy „Decyzja”.

Wrocław, lato 2018 roku. W centrum miasta na śmietniku znaleziono zwłok noworodka. Sprawę prowadzi Wydział Zabójstw Komendy Wojewódzkiej we Wrocławiu. Śledczy wiedzą, że z tak przerażającą zbrodnia nie mieli dotychczas do czynienia. Czy to matka zabiła swoje dziecko? Dlaczego to zrobiła? Czy strach usprawiedliwia tak okrutną zbrodnię? Do czego jest w stanie posunąć się zdesperowana kobieta, aby chronić siebie i rodzinę?

Tą powieścią Piotr Kościelny uderza w twarz. Po raz kolejny porusza temat trudny, bolesny i niepotrzebnie przemilczany. Przemoc domowa wobec kobiet nadal istnieje. Wraz z upływem czasu ludzie wciąż zmagają się z niezwykle dotkliwymi problemami. Ten temat nie zniknie tylko dlatego, że ktoś przestał o nim mówić. On nadal istnieje. Problem pojawia się wtedy, gdy zdesperowana i bezbronna ofiara przemocy domowej chce otwarcie powiedzieć o tym, co ją spotkało. Wówczas okazuje się, że polskie prawo zamiast pomagać ofierze, chroni sprawcę, który z tego powodu za nic ma swoje poczynania i czuje się bezkarny. Gdzie w takich przypadkach jest sąsiedztwo? Nikt nie reaguje. Dlaczego? Bo nie chcą się wtrącać, wolą poczekać. Tylko ile można bezkarnie patrzeć i nie widzieć, że coś jest nie tak w tym pozorowanym idealnym świecie? Kiedy wreszcie ci stojący z boku zechcą otworzyć oczy i spojrzeć na fakty takimi, jakimi one są? Kiedy w końcu zareagują i zdecydują się pomóc bezbronnej ofierze przemocy domowej? Nie reagują, bo ich to nie dotyczy - do czasu. Czy taka jest rola społeczeństwa w podobnych sytuacjach? Czy tak powinni zachować się obywatele?

O podobnych przypadkach nigdy nie powinno się milczeć. Analogicznie mają prawo postąpić ofiary przemocy domowej, które aby wyjść z tego piekła, muszą dać sobie pomóc i przerwać to okrutne, błędne koło tortur. Nic nie usprawiedliwia mężczyzn, ojców, mężów, synów katujących swoich bliskich. Im bardziej przymykamy na to oko i udajemy, że nic się nie dzieje, tym bardziej oprawcy czują się bezkarnie i stają się nijako panami czyjegoś życia. Tę rozpędzoną machinę wraz z upływem czasu coraz trudniej zatrzymać. Czy strach przed oprawcą usprawiedliwia zbrodnię dzieciobójstwa? Czy takie postępowanie uchodzi za obronę i ochronę siebie w granicach normy? Czy to już obłęd? Nie każdą przemoc widać, co pokazuje przykład Justyny. Aż trudno uwierzyć, ile kobiet znajduje się w podobnie dramatycznym położeniu i nie widzi - lub nie chce widzieć - drogi wyjścia z niego. Woli tkwić w pseudoromantycznej relacji i wierzyć, że ich niegdyś ukochany, szarmancki mąż w końcu się zmieni. Fakty są bezlitosne - oprawcy ofiar nigdy nie zmieniają się, a jeżeli tak, to na gorsze. Dlatego im wcześniej zostanie przerwany krąg przemocy, tym łatwiej będzie uwolnić się z niego.

„Decyzja” Piotra Kościelnego słusznie wywołała i z pewnością jeszcze nie raz wywoła burzliwą dyskusję na temat przemocy domowej wobec kobiet. Każda z nas mogła znaleźć się na miejscu głównej bohaterki. Pytanie brzmi: jak Jak zachowałaby się w podobnej sytuacji? Czy broniłaby sprawcy i czekała, aż ten się zmieni? Czy próbowałaby się z tego wyrwać? Czy może, jak Justyna, zabiłaby swoje dziecko w celu - rozumianej przez siebie - ochrony? Na to pytanie trudno znaleźć właściwą odpowiedź i z pewnością każda kobieta udzieli innej. Część z nich zajmie stronę bohaterki, natomiast druga część postąpiłaby zgoła inaczej. Najgorszy w takim przypadku jest brak jakiejkolwiek reakcji i czekanie na literackiego Godota. Jak wyglądałoby życie Justyny, gdyby ta nie związała się ze swoim przyszłym oprawcą? Tego nie wiadomo. Faktem jest to, że ofiary przemocy nie mogą milczeć i czekać na poprawę sytuacji. W takich przypadkach konieczna jest stanowcza i bezzwłoczna reakcja. 

„Decyzja” Piotra Kościelnego to thriller psychologiczny, który testuje nerwy i granice wytrzymałości psychicznej ja i emocjonalnej Czytelnika. Jest on skierowany do kobiet doświadczających ogromu przemocy domowej ze strony najbliższych. Do pomocy im w tak trudnej sytuacji konieczna jest reakcja i znalezienie w sobie odwagi, aby przestać się bać prosić o pomoc. To pierwszy krok ku lepszemu. Ta powieść adresowana jest do kobiet, ale również mężczyźni powinni ją przeczytać, aby wiedzieć, że nie należy ignorować informacji o swoich bliskich. Oni też mają prawo wiedzieć, co działo się - lub nadal dzieje się -  w ich życiu. Do czego zdolny jest oprawca, aby zniszczyć kobietom życie? To thriller wstrząsający, który otwiera na niezwykle trudny i wciąż istniejący aspekt w relacjach międzyludzkich. Obok niego, tak jak obok historii Justyny, nie sposób przejść obojętnie, gdyż lektura tej książki zostaje w głowie na bardzo długo. Jest ona namacalna jak ludzkie przeżycia, które kształtują psychikę. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz