niedziela, 15 stycznia 2017

3. "Duma i uprzedzenie"-Jane Austen | Polowanie na męża

Autor-Jane Austen
Tytuł-"Duma i uprzedzenie"
Gatunek- klasyka
Liczba stron- 368
Wydana-2014

















Nadchodzi jeden z najsłynniejszych klasyków angielskiej literatury XIXw. Powieść budząca skrajne emocje: przez jednych uwielbiana, inni natomiast jej nienawidzą. To również moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki, więc postanowiłam zacząć od jednego z jej najbardziej znanych dziel.


"Jest prawdą powszechnie znaną, że samotnemu, a bogatemu mężczyźnie brak do szczęścia tylko żony"

Pierwsze zdanie książki, które niemalże natychmiast zdradza, że będziemy obracać się w kręgu ludzi majętnych. Co więcej, im większy majątek posiada potencjalny kandydat na męża, tym atrakcyjniejszy  staje się on w oczach potencjalnych małżonek.

Państwo Bennet mają na wydaniu pięć niezamężnych i niezbyt zamożnych córek. Wkrótce w okolicy pojawia się zamożny kawaler-pan Bingley, Można więc łatwo domyślić się, w jakim kierunku będzie to wszystko zmierzać. Ponadto najlepszym przyjacielem pana Bingey'a jest niemniej zamożny pan Darcy. tóra z sióstr Bennet odnajdzie szczęście u jego boku?

Bardzo podobały mi się postaci wykreowane przez autorkę. Dialogi i przekomarzanki państwa Bennet bawiły mnie wręcz do łez. Nie wiem jednak, czy byłoby mi równie do śmiechu, gdybym miała podobną sytuację.

Ogromną sympatią darzę również pana Darcy'ego. Zbyt dumny i wyniosły, jednak skrywał pewną tajemnicę. Jest on metaforą uprzedzenia. To właśnie pomiędzy nim, a Elżbietą rozgrywa się główny wątek romantyczny.

Elżbieta jest również pozytywną postacią. Najinteligentniejsza z sióstr, metaforyczna duma.

Młodsze siostry Elżbiety-Lidia oraz Kitty-irytują, są infantylne. W pewnym momencie miałam ochotę przywołać je do porządku.

Książka uważana jest za klasykę romansu, jednak według mnie, bliżej jej do powieści społeczno-obyczajowej. Doskonale ukazane są w niej realia ówczesnego życia, opisane przez Jane Austen jako uważną, błyskotliwą obserwatorkę otaczającego ją świata. Przełom XVIII/XIXw- czasy, w których ludzie doskonalili się w tzw sztuce pozorów, co jest widoczne w powieści poprzez bogaty, kwiecisty, piękny język. Niestety obecnie sami wiemy, że nie wygląda to najlepiej. W powieści występują wspaniałe, zabawne dialogi. 

Autorka w powieści przybliża nam nie tylko realia i etykietę wówczas panującą, wartości, którymi w owych czasach kierowali się ludzie, ale również problemy rodzin. Pisarka dała także do zrozumienia czytelnikom, że pozory często mogą mylić. Zanim więc wydamy osąd na temat konkretnej osoby, warto ją najpierw poznać, zamiast dać się zwodzić tak złudnemu często pierwszemu wrażeniu, czy opiniom innych ludzi.

Jane Austen uwodzi piórem-urzeka humorem, ironią i bogatą galerią postaci żywych, realnych. Wzbudzają one różnego rodzaju emocje. Język i styl autorki są dość specyficzne-trudno przebrnąć prze początek, później już przewracają się same. Wszystkie powieści Jane Austen mają swój urok, salonowy humor i pozytywne przesłanie z równie szczęśliwym zakończeniem. Moim zdaniem jest to klasyk, który wypada znać. Idealny na poprawę humoru.

3 komentarze:

  1. Wow, gratuluję przebrnięcia przez ten klasyk. Sama po paru stronach poddałam się, ale planuję kolejne podejście w przyszłości. Skoro mówisz, że potem kartki same się przekładają to tym bardziej muszę powrócić do Dumy i uprzedzenia oraz całej twórczości Jane Austen.

    Pozdrawiam,
    mariadoeseverything.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam na swojej półce ale po prostu.... nie niestety ale mnie to odtrąca, ale mam nadzieję, że kiedyś się to zmieni, bo jednak chciałabym ją przeczytać.
    Pozdrawiam i zapraszam do siebie :)
    https://okularnicaczyta.blogspot.com/2017/08/wywiad-z-mensbooks.html

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam Austen. To jak odmalowuje ludzkie charaktery. Widać, że była dobrą obserwatorką. :)
    Dla mnie, jej książki, to jak zauważyłaś bardziej powieści obyczajowe niż romanse.

    OdpowiedzUsuń