poniedziałek, 15 marca 2021

„Niewidzialna korona” - Elżbieta Cherezińska | Do celu wbrew wszystkiemu i wszystkim

Autor - Elżbieta Cherezińska
Tytuł - „Niewidzialna korona”
Gatunek - historyczna
Liczba stron - 768
Rok wydania - 2014
Wydawnictwo - Zysk i S-ka
Ocena - 7/10












Powieści historyczne mają to do siebie, że cechuje je rozmach i dbałość o szczegóły. Drugi tom cyklu „Odrodzone królestwo‟ nie jest wyjątkiem od reguły. Po „Koronie śniegu i krwi‟ nadszedł czas na jej bezpośrednią kontynuację - „Niewidzialną koronę‟ Elżbiety Cherezińskiej.

Po upływie dwóch stuleci król Przemysł II odzyskuje koronę. Nie będzie on miał jednak okazji do tego, aby długo cieszyć się z tego faktu. Władca zostaje brutalnie zamordowany. W królestwie narasta przerażenie i niepokój. Z każdej strony czyhają najeźdźcy, gotowi w każdej chwili zaatakować kraj. Obrońca zamordowanego władcy został ukryty w lochu. Wkrótce nadchodzi wojna, która nie oszczędza nikogo. Konfikt zdawał się być nieunikniony. Czy losy Polski są już przesądzone?

Powieść ukazuje w bardzo wiarygodny sposób mechanizm dążenia do władzy za wszelką cenę, nawet ludzkiego życia. Pragnienie objęcia rządów nad krajem nierzadko przesłania człowiekowi resztę świata, a także podstawowe wartości, jakimi ten powinien się kierować. Nie ma tutaj miejsca na współczucie i szlachetne pobudki. Na arenie politycznej rozgrywa się wielka gra o władzę. Chęć jej sprawowania jest silniejsza niż najbardziej podstawowe instynkty. Odbiera ludziom rozum, uczucia i zdolność logicznego myślenia. Takie mechanizmy kierowały człowiekiem w dawnej Polsce - zamierzony cel osiągało się wszelkimi sposobami, nie licząc się przy tym z żadnymi zasadami, również moralnymi.

Autorka nie bez powodu została okrzyknięta królową powieści historycznej. Wszystkie wątki zawarte w książce zostały umiejętnie wyważone. Niczego nie jest tutaj za dużo. Na uwagę zasługuje również uwspółcześniony styl pisarki. Niemożliwe jest doszukiwanie się w tej powieści archaizacji, co w konsekwencji wpływa na pozytywny odbiór książki. Czytelnik nie czuje się przytłoczony koniecznością sprawdzania znaczenia słów. Ten fakt stanowi niezbity dowód na to, że każdą powieść można napisać lekko, tak, aby odbiorca czuł się zaangażowany w historię przedstawioną na kartach książki.

Na tę powieść składają się rozmaite akty oraz bogata galeria postaci. Wraz z upływem stron można odnaleźć bohaterów fikcyjnych, będących jedynie wytworem wyobraźni autorki, oraz prawdziwe osoby (nietrudno sprawdzić w ogólnodostępnych źródłach). To kolejny atut, który finalnie wpływa na wiarygodność prezentowanej opowieści. Książka przypadnie do gustu także tym, którzy bardzo dobrze znają historię naszego kraju.

Elżbieta Cherezińska po raz kolejny udowadnia Polakom, że historia naszego kraju, niejednokrotnie burzliwa i obfitująca w liczne konflikty natury politycznej, może być fascynująca, jeśli tylko będziemy potrafili przedstawić każdą rzecz (tutaj fakty) w lekki i przystępny sposób, nie nudząc czytelnika. Autorka jest cenioną i popularną pisarką. Z całą pewnością zna przepis na napisanie barwnej, wciągającej powieści historycznej. Ta książka jest o wiele ciekawsza od poprzedniego tomu cyklu. Pomimo przerażającej na pierwszy rzut oka objętości, podczas lektury właściwie jej nie czuć. Wielbiciele podobnych książek powinni przyjrzeć się bliżej twórczości rodzimej pisarki.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz