Gatunek - literatura faktu
Liczba stron - 448
Rok wydania - 2020
Wydawnictwo - Muza S.A.
Ocena - 8/10
Zbrodnia to element nierozerwalnie wpisany w ludzką egzystencję. W kulturze znana była od wieków, czego dowodem są chociażby księgi różnych religii. Przez lata zmieniał się tylko sposób jej dokonywania i metody ułatwiające jej wykrywalność. Niestety nadal, nawet w naszym kraju, są setki, jeśli nie tysiące niewyjaśnionych spraw kryminalnych. Kilkunastu z nich postanowiła przyjrzeć się Katarzyna Bonda, protagonistka postaci profilera w literaturze. Wraz z wybitnym ekspertem w tej dziedzinie, dr Bogdanem Lachem, analizuje motywy i mechanizmy, jakie towarzyszą najróżniejszym zbrodniom w książce „Motyw ukryty. Z archiwum profilera”.
Na niniejszą publikację składają się prawdziwe zbrodnie i sprawcy oraz ofiary. Autorzy prezentują najciekawsze, autentyczne sprawy z archiwum policyjnego psychologa śledczego. Powoli przeprowadzają czytelnika przez podróż, której cel stanowią fakty. Doszukują się śladów, analizują zwykłe wydarzenia w życiu ludzi pod kątem motywu, pozornie niedostrzegalnego. Każdy z nas ma swoje tajemnice. W nich może kryć się przyczynek do popełnienia każdej możliwej zbrodni.
Autorka na stałe zapisała się w polskiej literaturze kryminalnej. Wprowadziła do niej postać profilerki, Saszy Załuskiej. Jest to mało znany zawód w kraju, aczkolwiek niezwykle potrzebny. Psycholog śledczy analizuje wszelkie ślady i cechy, które mogą pomóc w ustaleniu czynników warunkujących popełnienie zbrodni. To dzięki jego pracy sprawcy odpowiadają za dawne, trudne do udowodnienia przestępstwa.
Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy istnieje zbrodnia doskonała. Będąc po lekturze, można uznać, że nie. Gdy do akcji wkracza profiler, żaden szczegół nie umknie jego uwadze. Doświadczona osoba może z każdej danej odczytać informację, mającą kolosalne znaczenie dla sprawy. Niejednokrotnie część motywów nie jest w ogóle brana pod uwagę jako istotna. Tutaj rozpoczyna się zagadka, którą może rozwiązać tylko jedna osoba.
Książka pozwala zrozumieć zbrodnię z psychologicznego punktu widzenia, oczami sprawcy, jak i ofiary. Ci, którzy nie bronią się, są emocjonalni, niestabilni psychicznie, obracają się w podejrzanych kręgach towarzyskich, niemal natychmiast mogą uchodzić za cel przestępcy. Nad bezbronnym człowiekiem dużo łatwiej zapanować, zawładnąć jego czynami i myślami. To jednak tylko czubek góry lodowej w kwestii dobierania ofiar oraz postępowania sprawców. Każdą zbrodnię da się wykryć. Dzięki postępowi medycznemu na przełomie dekad, metody śledcze w kryminalistyce również zostały udoskonalone. Wystarczy jedynie odpowiednia osoba we właściwym miejscu.
Publikacja autorów stanowi rzetelną publikację, popartą faktami, danymi statystycznymi i wnikliwymi komentarzami, przybliżającymi czytelnikowi codzienność zawodu profilera. To jeden z najciekawszych reportaży kryminalnych. Niezbity dowód na to, że zbrodnia może wydarzyć się wszędzie, bez względu na warunki środowiska, relacje międzyludzkie. Dotyczy w różnym stopniu każdego z nas. Nie jest jedynie wymysłem literackim, a częścią zwyczajnej rzeczywistości. Może dotyczyć zarówno osób zamożnych, o statusie średnim, jak i najuboższych. Prawda przeraża najbardziej, potrafi być straszniejsza od najlepiej zmyślonej fabuły. To od niej nie można odwrócić wzroku. Jest to publikacja godna uwagi dla wszystkich miłośników kryminałów o mocnych nerwach.
Bardzo ciekawi mnie ta książka.
OdpowiedzUsuń