Gatunek - historyczna
Liczba stron - 512
Rok wydania - 2019
Wydawnictwo - Fabryka Słów
Ocena - 8/10
Wielbicielom powieści historycznych z pewnością nie należy przedstawiać Jacka Komudy. Pisarz specjalizuje się w innym okresie, jednak nowsze pozycje dotyczą najnowszej historii Polski. Ta powieść została nieprzypadkowo wydana w osiemdziesiątą rocznicę wybuchu II wojny światowej. Autor składa w ten sposób hołd żołnierzom, którzy dzielnie bronili półwyspu Westerplatte należącego do Gdańska. Bohaterska obrona tego miejsca stała się symbolem walk z Niemcami.
1 września 1939 roku, godzina 5:32. Po krótkiej walce polska składnica tranzytowa kapituluje. Zdobywa ją niemiecka kompania szturmowa wspierana ostrzałem pancernika Schleswig-Holstein. Teren ten, będący jednocześnie potwierdzeniem dostępu Rzeczpospolitej do Gdańska, przejęto bardzo łatwo. Wewnątrz tkwi mnóstwo sprzeczności: żołnierze zupełnie nie są przygotowani do walki, dowódcy brak chęci i determinacji. Wydawane są sprzeczne rozkazy, które kłócą się z kodeksem moralnym załogi w pierwszych dniach wojny. Niemcy już chcą świętować przyłączenie Gdańska do Rzeszy. W ten sposób mogłaby wyglądać historia. Na szczęście znaleźli się odważni, którzy postanowili pozostać na swoich stanowiskach i walczyć, według rozkazu dowódcy. Polscy żołnierze nie wywiesili białej flagi, wręcz przeciwnie - stanęli do walki z wrogiem, gotowi za wszelką cenę bronić ziemi należącej do Polski.
Jak właściwie wyglądała bohaterska obrona Westerplatte? Co wydarzyło się na początku II wojny światowej? Komu zawdzięczamy fakt, że placówka nie poddała się natychmiast? Jakie tajemnice tego wydarzenia przez lata były nieznane?
Książka Jacka Komudy jest hołdem złożonym dzielnie walczącym żołnierzom, obrońcom Westerplatte, miejsca szczególnego dla Polaków. To właśnie tam padły pierwsze strzały, które rozpoczęły II wojnę światową. Niezbity dowód na to, że honor i ludzka godność nie mają ceny, gdy w grę wchodzi ludzkie życie i bezpieczeństwo kraju. Należy pamiętać, że książka nie stanowi opracowania historycznego. Prawdopodobnie nigdy nie uda się uzyskać esencji faktów z tamtych lat. Warto jednak nadmienić, że autorowi udało się wiernie oddać prawdę historyczną. Bazuje on na faktach, licznych opracowaniach naukowych. W książce znajdują się liczne wycinki z gazet oraz mapy, co ułatwia przeniesienie się w czasie do tamtych, nieodległych, ale istotnych z punktu widzenia historycznego, wydarzeń.
Publikacja przybliża także sylwetki walczących po obu stronach barykady. Czytelnik poznaje żołnierzy, którzy okazują się być zwykłymi ludźmi, przepełnionymi najprostszymi emocjami. Posiadali wady, ale wykazali się także niezwykłą odwagą. Walczyli ponad siły, co zaskoczyło Niemców, którzy - bez niespodzianki - myśleli, że ci poddadzą się szybko. Zacięty bój trwał tydzień, podczas którego determinacja nie opadała. Ostatecznie to Niemcy ponosili kolosalne straty.
„Westerplatte” to rzetelnie napisana powieść historyczna Jacka Komudy. Autor również w tym okresie bardzo dobrze sobie radzi. Całość czyta się z zaangażowaniem, obserwując dramatyczne losy polskich bohaterów, przy tym - warto pamiętać - zwykłych ludzi. Książka jest dopracowana, wartościowa i godna uwagi dla wszystkich zainteresowanych tematem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz