niedziela, 25 sierpnia 2024

„Herbata z polonem. Najsłynniejsze otrucia w historii.” - Ulf Ellervik | Otrucia w świetle nauki...

Autor - Ulf Ellervik
Tytuł - „Herbata z polonem. Najsłynniejsze otrucia w historii”
Gatunek - reportaż
Liczba stron - 368
Rok wydania - 2024
Wydawnictwo - Filia
Ocena - 8/10





Czy łatwo jest otruć człowieka? Według Praracelsusa, ojca medycyny, wszystko jest trucizną i nic nią nie jest, tylko dawka decyduje o truciźnie. Opierając się na tej maksymie, Ulf Ellervik napisał reportaż, w którym omawia różne sposoby otrucia widziane oczami nauki. Te i wiele innych informacji zwiera jego „Herbata z polonem”.

Ludzkość od dawna tworzyła substancje mogące zaszkodzić. Podążając tym tokiem myślenia, trucizną może okazać się nawet zwykła woda, zależnie od jej ilości spożytej w określonym czasie. Kreatywność człowieka sięga jednak daleko i zawsze można pokusić się o bardziej makabryczne sposoby pozbawiania ludzi życia. Od czysto chemicznych, takich jak tal, polon, siarczan magnezu czy arszenik poprzez wykorzystywanie gazów bojowych po bakterie z rodzaju Clostridium, wśród których najgroźniejsza jest laseczka jadu kiełbasianego (Clostridium botulinum). Oprócz tego dostępne są również zwykłe leki oraz narkotyki, w tym morfina, której zastosowanie w medycynie znacząco uśmierza ból, a jednocześnie prowadzi do bardzo szybkiego uzależnienia. Tuż obok pojawia się heroina, którą dawniej stosowano jako lek przeciwkaszlowy. Gdzie w tym szaleństwie jest granica, której przekroczenie powoduje śmierć? Jak łatwo stać się niewolnikiem substancji lub zostać narażonym na bezpośrednie zagrożenie życia? Sposobów otrucia jest bardzo wiele, począwszy od spryskania stron książki lub mebli w mieszkaniu śmiercionośnym środkiem, rozpylenie trucizny w perfumach, na torturowaniu poprzez doustne podanie danego środka skończywszy. Ten reportaż jest jak cios w twarz, który dobitnie uświadamia człowiekowi, że każdego dnia styka się on z substancjami, które po przedostaniu się do organizmu w określonej dawce mogą spowodować jego zgon. 

Ulf Ellervik przedstawia możliwe sposoby otrucia pod lupą. Wszystkie opisane przypadki omawiane są z perspektywy nauki. Osoby o umysłach ścisłych będą miały gratkę, mogąc sobie odświeżyć lub rozszerzyć wiedzę w temacie. Autor omawia wiele nieudanych prób otrucia różnych osób, zwłaszcza tych niewygodnych politycznie, jak pewien pisarz i przywódcy krajów komunistycznych. Sam przypadek Fidela Castro i ilość prób pozbawienia go życia jest imponująca, jednak żadna z nich nie zakończyła się powodzeniem. To tylko jeden z wielu przykładów zastosowania otaczających nas substancji jako środka przeciw życiu.

„Herbata z polonem” Ulfa Ellervika to fascynujący reportaż o prawdziwych próbach dokonania zbrodni z użyciem różnorodnych substancji. Jest potwierdzeniem teorii Paracelsusa. Ta sama dawka środka może różnie działać na różne osoby, niezależnie od ego rodzaju. Wbrew pozorom otrucie człowieka wcale nie jest takie proste, jak można by zakładać. Muszą zostać spełnione trzy warunki, a nawet to nie daje pewności, że próba zamachu zostanie przeprowadzona zgodnie z planem. Ta książka daje możliwość zrozumienia mechanizmów i procesów zachodzących w ludzkim organizmie, a jednocześnie pozwala przyjrzeć się bliżej substancjom, którymi lepiej nie mieć na co dzień bliższej styczności. Fascynująca podróż po autentycznym i - być może dlatego tak przerażającym - świecie zbrodni dokonywanych chemią. Nie od dziś wiadomo, że człowiek jest jak dygestorium, a jednocześnie inne substancje stanowią dla niego śmiertelne zagrożenie. Te fakty najbardziej przerażają i fascynują zarazem, bardziej niż niejedna fikcyjna opowieść kryminalna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz