piątek, 16 sierpnia 2024

„Sydonia. Słowo się rzekło” - Elżbieta Cherezińska " O sławnej pomorskiej czarownicy...

 

Autor - Elżbieta Cherezińska
Tytuł - „Sydonia. Słowo się rzekło”
Gatunek - historyczna
Liczba stron - 584
Rok wydania - 2023
Wydawnictwo - Zysk i S-ka
Ocena - 8/10






Nowa powieść niekwestionowanej mistrzyni polskiej powieści historycznej. Elżbieta Cherezińska pomaga poprzez swoją twórczość oswoić historię, ujarzmić potwora, który dzięki jej książkom przestaje być groźny i straszny. Tym razem przyszła pora, aby poznać losy legendarnej Sydonii...

Na przełomie XVI i XVII stulecia Księstwo Pomorskie przeżywało swój rozkwit w okresie nazywanym Złotym Wiekiem. Przez Europę przetaczała się wówczas fala polowań na czarownice, która nie ominęła także Szczecina. Tam w 1620 roku stracono Sydonię von Bork, a jej procesem żyło całe Księstwo. Oskarżona o czary należała do najstarszego szlacheckiego rodu Pomorza. Wśród stawianych jej zarzutów widniał również ten dotyczący uśmiercenia Księcia. Sydonia broniła się przez rok, odwoływała zeznania składane podczas tortur. Finalnie przyznała się i została stracona. Jej śmierć stała się początkiem serii kolejnych niepokojących zdarzeń. Książęta z panującego rodu Gryfitów zaczęli umierać jeden po drugim, wskutek czego na oczach przerażonych pomorzan wymarła cała ich rodzima dynastia, a Księstwo zniknęło z map podzielone pomiędzy Szwecję i Brandenburgię. Legenda o klątwie rzuconej przez Sydonie wśród Gryfitów na stałe zagościła w umysłach mieszkańców. Krążyły pogłoski, że to zemsta za niedotrzymaną obietnicę. Ile w tym prawdy?

Elżbieta Cherezińska po raz kolejny przedstawiła Czytelnikom zawiłości historyczne w prosty i przystępny dla nich sposób. Dzięki temu, sięgając po jej książki, można być pewnym, że czas spędzony na ich lekturze nie pójdzie na marne, a ponadto zainteresowani określonym tematem wiele z nich wyniosą. W przypadku najnowszej książki autorka podjęła się próby rekonstrukcji historii wyjątkowej kobiety. Pisząc „Sydonię”, autorka czerpała wiedzę ze starych dokumentów historycznych, akt sądowych z procesu Sydonii, które przetrwały do dziś. Wszystkie możliwe zaistniałe luki w fabule autorka uzupełniła, posługując się swoją wyobraźnią, która jest u niej z pewnością dobrze rozwinięta. Ta publikacja przybliża zainteresowanym losy Sydonii von Bork, której procesem żyła cała ówczesna okolica. 

Lektura tej książki zmusza Czytelnika do wysnuwania wniosków związanych z postacią Sydoni. To kobieta trudna w jednoznacznej ocenie. Zdania na jej temat mogą być podzielone. Kim właściwie była? Dlaczego ją oskarżono? Czy mogła zostać odebrana jako ofiara mordu sądowego, czy jednak jako awanturnica, która wpadła w kłopoty z własnej winy? Z tych dwóch perspektyw można obserwować Sydonię i każda z nich rzuca inne światło na jej dzieje.

Rekonstruując losy Sydonii, Elżbieta Cherezińska powołała do życia postać, której postępowanie może uchodzić za wątpliwe moralnie. Nikt z nas nie wie, jak zachowałby się w podobnej sytuacji i po której stronie barykady by stanął. Procesem tej pomorskiej czarownicy żyli wszyscy i to wydarzenie bez wątpienia pozostawało długo na ustach rodaków. Autorka pokazała, że historia jest jej pasją, podobnie jak ciekawość przeszłości. W ten sposób udowadnia, że historia, choć niejednokrotnie skomplikowana, brutalna i zawiła pod względem politycznym, może okazać się równie fascynująca co losy oskarżonych i palonych na stosie.

2 komentarze: