niedziela, 5 lipca 2020

DYLEMATY CZYTELNICZE: Vincent V. Severski | „Szpiegiem jest się do końca życia”

Lato w tym roku będzie inne niż wszystkie dotychczasowe. Pogoda nas nie rozpieszcza, koronawirus wciąż szaleje, nie widać końca. W związku z tym zapewne duża część z Was siedzi w domu i zastanawia się, co zrobić z wolnym czasem. Dziś kolejna podpowiedź czytelnicza. W Dylematach Czytelniczych - cyklu, który powrócił już na dobre w te progi - pora zaprezentować Wam twórczość naszego mistrza gatunku.


VINCENT V. SEVERSKI to pseudonim literacki Włodzimierza Sokołowskiego, jeden z wielu, którym posługiwał się w czasie służby. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, specjalizował się w kryminologii. Funkcjonariusz Departamentu I Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (wywiad), Urzędu Ochrony Państwa, a także wieloletni oficer polskiej Agencji Wywiadu. Służył ponad 26 lat zarówno na Bliskim Wschodzie, za granicą wschodnią i w całej Europie. Wielokrotnie nagradzany, m.in. Legią Zasługi przez prezydenta Stanów Zjednoczonych, Baracka Obamę. Odszedł z AW na własną prośbę, w stopniu pułkownika, w 2007 roku. Karierę pisarską rozpoczął cztery lata później, wydając „Nielegalnych”.



Od czego zacząć?



1. Nielegalni („Nielegalni”, „Niewierni”, „Nieśmiertelni”, „Niepokorni”)
Debiutancka tetralogia, której akcja rozgrywa się współcześnie, w wielu miejscach. Odnajdziemy w niej nawiązania historyczne, jak i te o postaciach, które znamy. Całość ujawnia kulisy funkcjonowania polskiej Agencji Wywiadu. Po naszej stronie nie ma ofiar! Bohaterami tych powieści są członkowie sekcji Q, Agencji Wywiadu dowodzonej przez Konrada Wolskiego. Wciągająca seria, która zapewni Wam mile spędzone godziny.

2. Zamęt („Zamęt”, „Odwet”, w przygotowaniu „Nabór”)
Porwania polskich oficerów stają się początkiem zagadek. Akcja również toczy się na całym świecie. Bohaterowie to m.in. byli nielegałowie. Całość czyta się sprawnie. Przyzwyczajcie się do grubości tych książek. Nasz piszący szpieg tyle potrzebuje, aby wszystko przekazać swoim czytelnikom.

3. „Christine. Powieść o Krystynie Skarbek”
Powieść! Nie jest to biografia. Jak podkreślił autor, ta książka to próba przedstawienia kobiety służącej w brytyjskiej Agencji Wywiadu oczami szpiegów. Zawiera kilka epizodów z życia bohaterki, „ulubionej agentki” Winstona Churchilla. 


Tak prezentuje się twórczość naszego piszącego szpiega. To już tradycja, którą Vincent V. Severski kontynuuje. Mam nadzieję, że tym wpisem rozwiałam Wasze ewentualne wątpliwości. Wiecie, że polecam. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz