piątek, 31 lipca 2020

„Gra w kości”-Elżbieta Cherezińska | Najważniejsza jest wiarygodność!

Autor-Elżbieta Cherezńska
Tytuł-„Gra w kości”
Gatunek-historyczna
Liczba stron-406
Rok wydania-2010
Wydawnictwo-Zysk i S-ka
Ocena-7/10











Historia Polski nie należy do łatwych. Epoki spokojne przeplatają się na osi czasu ze stuleciami burzliwymi, pełnymi napięć i wewnętrznych konfliktów. Tę tendencję można zauważyć również w średniowieczu. Chrzest Polski stanowił podwaliny państwa. Późniejszy zjazd w Gnieźnie umocnił pozycję przyszłego pierwszego koronowanego władcy. Czy historia zawsze musi być nudna?

Akcja powieści rozgrywa się w latach 997-1002.  Najważniejszym wydarzeniem jest zabójstwo świętego Wojciecha i późniejsze sprowadzenie jego ciała do Polski poprzez synod w Gnieźnie w 1000 roku. Akcja kończy się w momencie śmierci cesarza Ottona III.

Sięgając po powieść historyczną, Czytelnik pełni dwie funkcje. Z jednej strony jest obserwatorem opisanych wydarzeń, a z drugiej - ich uczestnikiem. Podobnie w przypadku tej książki. Mamy okazję poznać bliżej dwie bardzo silne postaci: księcia Bolesława Chrobrego, zwanego Wielkim, późniejszego króla Polski oraz cesarza Ottona III. To, co najważniejsze w powieści historycznej to wiarygodność. Jaki jest Bolesław Chrobry? Mężny, dzielny, odważny. solidnie buduje państwo. Bywa bezwzględny i okrutny, ale także niezwykle serdeczny. Po drugiej stronie barykady stoi Otto III, który zasiadł na cesarskim tronie jako dziecko. Dorastał w otoczeniu najwybitniejszych intelektualistów ówczesnej epoki. W tej powieści obserwujemy przemianę bohatera. Jest to postać niezwykle barwna. Spoczywa na nim ogromna odpowiedzialność. Nic dziwnego, że sprawowana władza zaczyna być dla niego ciężarem.

Jest to jedna z pierwszych książek Elżbiety Cherezińskiej. Wielbicieli historii z pewnością usatysfakcjonuje fakt, że powieść obfituje w opisy. Widać, że postać Bolesława Chrobrego fascynuje autorkę. Nieco więcej fragmentów książki zostało poświęconych Ottonowi III. Był to cesarz bezpośrednio związany z polskim księciem, więc taki zabieg jest zasadny. Kilka rozpisanych scen zasługuje na uwagę reżyserów. Jak przyznaje autorka, ta książka jest próbą rekonstrukcji wydarzeń. Luki w faktach dopełniła bogatą wyobraźnią. Za to również należą się jej słowa uznania.

Kolejnym widocznym atutem powieści jest tło polityczne. Elżbieta Cherezińska ma wyjątkowy dar opisywania sytuacji w kraju w danym okresie historycznym. Nie ma odstępstw od reguły w żadnym przypadku. Wierność realiów epoki pozwala nam przenieść się  wstecz. Pełno tutaj kontrastów  Korona jest tylko jedna. Pragnie jej Bolesław. Jak zakończy się jego spotkanie z Ottonem III?

„Gra w kości” Elżbiety Cherezińskiej to rzetelnie napisana powieść historyczna, oparta o prawdziwe wydarzenia. Drobiazgowość opisów tylko dodaje uroku całości. Nie doszukujmy się w niej jednak przerysowania. Nie ma go. Narzędziem do pracy są zawsze fakty. Teksty źródłowe nie kłamią, a składają się na świadectwo minionej epoki. Po co uczyć się historii, skoro jest trudna? Po to, aby rozumieć obecną sytuację w kraju. Historia nie musi być kojarzona z nudnym wykładem na lekcjach w szkole. Z takich powieści, jakie pisze dla nas autorka, można nauczyć się jej dużo szybciej i w przyjemniejszy sposób. Przystępnie przedstawione fakty, ciekawe opisy i barwna charakterystyka dwóch najważniejszych postaci oraz pozostałych bohaterów. W takiej formie ten przedmiot można polubić. Zwłaszcza, kiedy autorką książki historycznej jest jej królowa - Elżbieta Cherezińska.

1 komentarz: