czwartek, 27 kwietnia 2023

„Sierociniec janczarów” - Piotr Gajdziński | Zbrodnia tam, gdzie brak podejrzeń…

Autor - Piotr Gajdziński
Tytuł - „Sierociniec janczarów”
Gatunek - kryminał
Liczba stron - 384
Rok wydania - 2023
Wydawnictwo - Muza SA
Ocena - 7/10












Wolsztyn to malownicze, klimatyczne miasteczko. Nikt z mieszkańców nie przypuszczałby, że w tym urokliwym miejscu może szerzyć się największe zło ukoronowane zbrodnią. Ta lokacja posłużyła za inspirację do stworzenia wciągającego kryminału historycznego. W „Sierocińcu janczarów” Piotra Gajdzińskiego przeszłość miesza się i oddziałuje na teraźniejszość.

W Wolsztynie ktoś morduje kobiety. Ku przerażeniu mieszkańców okazuje się, że motywem takiej zbrodni jest mord rytualny dokonywany nie od dziś w tamtych okolicach. Sprawą zajmie się Piotr Terlecki, dziennikarz, który przyjeżdża w tamte rejony na zjazd absolwentów. Miasteczko, z którym ten wiąże wiele wspomnień, ziemia mu tak bliska, skrywa wiele makabrycznych tajemnic. Zbrodnie tam popełniane sięgają czasów przedwojennych, a ówczesny półświatek w ogóle nie wypadł z formy. Terleckiego czeka trudne zadanie. Czy uda mu się rozwiązać zagadkę?

Wolsztyn w powieści Piotra Gajdzińskiego staje się centrum wydarzeń, miejscem szczególnie znaczącym dla fabuły. Zbrodnia nie zna dnia, godziny, a także miejsca, co udowadnia autor. Zabić można wszędzie, jednak najbardziej szokuje zbrodnia w niepozornych lokacjach. Niewielki teren w Wielkopolsce stał się areną dla śmierci, zbrodni, utraconego życia. Piotr Gajdziński potrafi budować napięcie, przywołując jednocześnie atmosferę minionych dekad. Bohaterowie tej powieści również są niejednoznaczni, kontrastowi - ludzie wpływowi i zwykli. Ludzie, którzy trzymają miasto w ryzach kontra szarzy mieszkańcy zajęci swoimi codziennymi sprawami. W tym miejscu panują określone zasady, wszystko jest jasne i klarowne, dopóki ktoś nie naruszy panujących tam reguł.

Autor miał pomysł na swoją powieść. Elementy historyczne uzupełniają wątek kryminalny. Bohater również wymyka się wszelkim schematom. To mężczyzna twardo stąpający po ziemi, z sukcesem na koncie, godny zaufania. Analityczny, nie rozdrapujący swoich starych spraw osobistych. Gotowy do poświęceń i zanurzenia się w to największe możliwe zło. Bohater łamiący dotychczasowe koncepcje, zapadający w pamięć.

„Sierociniec janczarów” Piotra Gajdzińskiego to kryminał, który pozwoli przenieść się w mroczną przeszłość malowniczego miasteczka i poznać jego najmroczniejsze tajemnice. Oryginalny, odświeżony, zaskakujący, wymykający się typowym motywom. Gratka dla osób znudzonych tym, co znane, i szukających innowacji gatunkowej.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Muza SA.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz