Gatunek - historyczna
Liczba stron - 672
Rok wydania - 2019
Wydawnictwo - Zysk i S-ka
Ocena - 7/10
Daty to odwieczna zmora dla osób uczących się historii, niezależnie od kraju. Ilość faktów, które należy zapamiętać, bez wątpienia przyprawia o zawrót głowy. Nawet ci zainteresowani daną epoką mogą czuć się przytłoczeni. Na szczęście są tacy autorzy, którzy chcą pisać o dawnych losach naszego kraju, a tym samym kontynuować dzieło poprzedników. Jedną z takich pisarek jest Elżbieta Cherezińska. Po „Płomiennej koronie‟ przyszedł czas na „Wojenną koronę‟, przedostatni, przynajmniej na razie, tom cyklu „Odrodzone królestwo‟.
Fabuła powieści skupia się na wydarzeniach mających miejsce tuż po koronacji Władysława Łokietka na króla Polski w 1320 roku. Nadal toczy się wojna o Pomorze, którego władcy nie udaje się odzyskać, pomimo jego odwagi i waleczności. Łokietek zawiera sojusz, o którym nikt wcześniej by nie pomyślał. Plan jego działania jest prosty: zemsta za królobójstwo sprzed trzech dekad. Nawet on sam nie ma jednak pojęcia, że życie jego syna, a zarazem następcy tronu, jest zagrożone. W międzyczasie na Królestwo Polskie rusza potężna armia dowodzona przez Jana Luksemburskiego.
Książka wydaje się być inna od poprzednich w serii. O ile można ogólnie stwierdzić, że w powieściach Elżbiety Cherezińskiej dużo się dzieje, o tyle w tej słuszność niniejszej tezy została poddana w wątpliwość. Mniej polityki, więcej tła obyczajowego i spokoju. Może być to pewnego rodzaju zaskoczenie dla Czytelników, którzy spodziewali się po autorce większej ilości dramaturgii i brawury ze strony władców. Dużą część powieści stanowią postaci wrogo nastawione wobec Królestwa Polskiego - Krzyżacy, co jest atutem, gdyż pozwala poznać sposób myślenia przeciwnika.
Innym plusem książki jest chirurgiczna precyzja ze strony autorki. Elżbieta Cherezińska oprowadza odbiorcę po zakątkach średniowiecznych miejsc, z niezwykłą dbałością odwzorowuje detale dotyczące ówczesnego życia. Dzięki temu Czytelnik ma szansę poczuć się tak, jakby właśnie cofnął się w czasie o kilka wieków. Wraz z bohaterami można udać się w podróż i poznać ich wewnętrzne rozterki, myśli, uczucia. Historia to jednak nie tylko suche fakty i daty, które należy zapamiętać, ale przede wszystkim zwykłe życie. Nasi przodkowie również takie prowadzili. Nierzadko burzliwe, pełne napięć, intryg, zdrad. Pisarka o tym nie zapomniała i ukazała swoich bohaterów również od tej prozaicznej strony. Ten fakt zdaje się równoważyć przytłaczające dla niektórych tło polityczne.
„Wojenna korona‟ Elżbiety Cherezińskiej to, wbrew sugestiom tytułu, dobra, ale spokojna kontynuacja poprzedniego tomu cyklu. Dziś już wiadomo, że to nie koniec opowieści o losach Piastów. Autorka potrafi przykuć uwagę Czytelnika i zafascynować go rzeczami, które kilka lat wcześniej ten uznałby za nudne. Być może właśnie z takich książek powinniśmy uczyć się historii naszych przodków?
Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz