środa, 22 września 2021

„Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania” - Stephen Hawking | Zgłębiając niezgłębione...

Autor - Stephen Hawking
Tytuł - „Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania”
Gatunek - popularnonaukowa
Liczba stron - 224
Rok wydania - 2018
Wydawnictwo - Zysk i S-ka
Ocena - 8/10










„Newton dał nam odpowiedzi. Hawking dał nam pytania.”

 

Światowa sława, wielkie osiągnięcia naukowe kontra nieustannie postępująca choroba i godna pozazdroszczenia determinacja - tak można opisać wybitnego naukowca Stephena Hawkinga. Swoim podejściem do zagadnień fizyki udowadniał, że wszystko da się zrozumieć. Efektem tego okazała się być wydana już pośmiertnie książka „Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania”.


Ciekawość świata, podsycana przez rodziców autora, naznaczyła całe jego dalsze życie. Pomimo uprzedzeń ze strony rówieśników, wiedział, że chce zostać uczonym. Już od najmłodszych lat cechowała go dociekliwość, przenikliwość. Wielkie idee jedynie pobudzały go do działania. Jak powstał wszechświat? Czy istnieje Bóg? Czy czarne dziury istnieją i co kryje się w ich wnętrzu? Czy zdominuje nas sztuczna inteligencja? Czy da się przewidywać przyszłość? Te i wiele innych pytań zajmowały umysł naukowca od wielu lat. Stanowiły istotę jego pracy. Stephen Hawking tymczasem niestrudzenie szukał odpowiedzi. Odwagą jest pytać, a sztuką - odpowiedzieć.


Książka zawiera krótkie rozdziały, w których autor udziela odpowiedzi na powyższe pytania wraz z dokładnym wyjaśnieniem zagadnienia. Nie brakuje również porównań i odwołań do przykładów z życia codziennego. Takie obrazowe przedstawianie fizyki ułatwia zrozumienie nawet najbardziej skomplikowanych zagadnień w tej dziedzinie. Niektórym osobom może się przypomnieć wiedza zdobyta w szkole podstawowej (gimnazjalnej). Autor udowadnia tym samym, że nawet fizyka, pomimo złej sławy, nie musi być naszym największym koszmarem. Jest logiczna i bardzo życiowa.


Książka stanowi jedynie kroplę w morzu dorobku autora. Za wszelką cenę starał się on przekazać całą zdobytą wiedzę w książkach w sposób przejrzysty i zrozumiały. Udało mu się to w stu procentach. Można zaryzykować stwierdzenie, że ramy czasowe jego życia odgórnie je naznaczyły - urodził się trzysta lat po śmierci Galileusza, zmarł w dniu urodzin Alberta Einsteina, do którego teorii względności również wielokrotnie się odwoływał. Czy to przypadek? Czy jedynie wyznacznik jego spektakularnej kariery naukowej?


Publikacja przenosi Czytelnika w fascynującą podróż do innej czasoprzestrzeni i pozwala przyjrzeć się zjawiskom wcześniej dla wielu osób obcym. Wydają się one na pierwszy rzut oka zbyt skomplikowane, aby mógł je pojąć ludzki umysł - nic bardziej mylnego. Jak udowodnił autor, wszechświat podlega prawom, dzięki którym wszystko można zrozumieć.

„Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania” Stephena Hawkinga to niezwykle inspirująca pozycja dla osób dociekliwych, doszukujących się drugiego dna i wiecznie głodnych wiedzy o tym, co nas otacza. Aby móc się rozwijać, nie możemy się bać zadawać pytań. Głupie nie istnieją, są jedynie odpowiedzi wynikające z niewiedzy odbiorcy. Dziś wiadomo więcej, udowodniono istnienie czarnych dziur. Ambicja autora pozostała niespełniona (Nagrody Nobla nie przyznaje się pośmiertnie), jednak swoją postawą i determinacją udowodnił wielu osobom, że wciąż trzeba się doskonalić. Postać godna podziwu, która inspiruje nawet trzy lata po śmierci. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz