Autor-Paul Murdin
Tytuł-„Nieuporządkowane życie planet”
Gatunek-popularnonaukowa
Liczba stron-352
Rok wydania-2020
Wydawnictwo-Muza SA
Ocena-7/10
Astronomia to temat bardzo odległy. W szkołach realizowana jest fizyka, której - przynajmniej na początku - daleko do tej tematyki. O samych planetach laik wie niewiele. Ta dziedzina nauki jednak tylko pozornie wygląda na nudną. Czas zapiąć pasy i wybrać się w podróż po nieznanym nam, ale fascynującym świecie ciał niebieskich. Nie ponosicie za nią kosztów, a w zamian gwarantowana jest dożywotnia satysfakcja z tej wyprawy.
Sam tytuł już stanowi zaprzeczenie powszechnych przekonań. Wydaje nam się, że w Kosmosie wszystko jest uporządkowane, zharmonizowane i hula jak w orkiestrze. Okazuje się, że wszyscy się mylimy. Życie planet również pełne jest mniejszych i większych dramatów. Co zrobić, aby je zrozumieć? Czy to w ogóle możliwe? Odpowiedź brzmi: tak. Wystarczy porównać życie planet do człowieka.
Dokonując swoistej personifikacji planet, autor opisuje ich bogatą historię, począwszy od ewolucji (która nadal trwa!), na wnętrzu skończywszy. Wspiera się przy okazji materiałami pozostawionymi przez swoich poprzedników. Wspomina o dokonaniach m.in. Johannesa Keplera i Mikołaja Kopernika. Ostatecznie pokazuje każdemu Czytelnikowi Układ Słoneczny jako najważniejszy element wszystkiego.
Autor jest cenionym badaczem Kosmosu. Jako znawca tematu opowiada o nim swobodnie, jednak na tyle interesująco, że czujemy się wciągnięci w wir tego niecodziennego życia. Dodatkowo każdy rozdział zawiera nazwy charakterystyczne dla danego obiektu. W ten sposób z książki wyłania się również element humorystyczny, który wielu osobom może ułatwić zapamiętanie i uporządkowanie informacji.
Lektura „Nieuporządkowanego życia planet” Paula Murdina pozwala nam spojrzeć na świat z nieco innej perspektywy. Dzięki tej książce poznajemy ciekawostki dotyczące Układu Słonecznego. Nie mieliście odwagi o coś zapytać? Baliście się kompromitacji? Odpowiedź na wiele z pytań odnajdziecie w tej książce. To fascynująca opowieść o funkcjonowaniu najodleglejszych nam tworów Wszechświata. Pozory mylą, również w tym przypadku. Ciała niebieskie są bardzo podobne do nas. Wystarczy tylko przyjrzeć się im nieco dokładniej.
Za egzemplarz recenzencki uprzejmie dziękuję Wydawnictwu Muza SA.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz